Lider Iced Earth współpracuje z sądem. Czy Jon Schaffer może liczyć na ułaskawienie?

i

Autor: Florian Stangl / Wikipedia

Lider Iced Earth współpracuje z sądem. Czy Jon Schaffer może liczyć na ułaskawienie?

2022-11-02 14:53

Amerykański muzyk był w grupie, która 6 stycznia 2021 przypuściła szturm na Kapitol. Wraz z innymi protestującymi przeciwko wynikom wyborów prezydenckich chcieli przerwać obrady Kongresu, który miał zatwierdzić objęcie przez Joe Bidena stanowiska głowy państwa. Szturmujący, zagrzewani na Twitterze przez Donalda Trumpa przekonani byli, że wybory sfałszowano.

Wydarzenia w USA tego dnia śledził cały świat. Według sondażu Uniwersytetu Monmouth aż 77% spośród wyborców Trumpa było przekonanych, że wynik głosowania sfałszowano na niekorzyść ich kandydata. On sam podczas przemówienia do swoich zwolenników przed Białym Domem przekonywał, że Demokraci odebrali mu zwycięstwo i zachęcał wielotysięczny tłum do pójścia przed Kapitol, by pokojowo manifestować swoje niezadowolenie. Krótko po zakończeniu przemówienia tłum ruszył, protestujący przekroczyli zabezpieczenia i rozpoczął się chaotyczny szturm budynków rządowych. Z części z nich ewakuowano personel.

Depeche Mode na dwóch koncertach w Polsce w 2023 roku! Koncerty rockowe

Doszło do starć z policją Kapitolu, użyto gazu łzawiącego, część protestujących wdarła się do zamkniętego budynku. Na miejscu niektórzy rabowali i dewastowali dzieła sztuki, inni przejęli kontrolę nad salą posiedzeń, jeszcze inni atakowali policję. Część z nich sama była w służbach mundurowych i na protest przyszli po pracy. Wśród atakujących rozpoznano członków rasistowskiej i neofaszystowskiej organizacji Proud Boys. W starciach zginęło 5 osób, a rannych zostało co najmniej 138 policjantów. Aresztowano około 400 osób.

Wśród poszukiwanych przez FBI po zajściach na liście „Most wanted” znalazł się Jon Schaffer, gitarzysta i lider znanych metalowych zespołów: Iced Earth oraz Demons and Wizards, które stworzył z Hansi Kürschem z Blind Guardian. Mężczyzna sam zgłosił się na posterunek i oddał w ręce służb. Postawiono mu 6 zarzutów, z których przyznał się do dwóch: przerwania obrad Kongresu oraz uzbrojone wtargnięcie na teren zamknięty. Przez pewien czas przebywał w więzieniu w Indianie, potem został przetransportowany do Waszyngtonu. Zgodził się na objęcie go programem ochrony świadków i obecnie współpracuje z władzami zabiegając o skrócenie wyroku. Prokurator domagał się dla niego od 3,5 do 4,5 roku w zależności od tego czy będzie współpracował. Bez tego groziłoby mu nawet do 30 lat odsiadki.

Po tym jak stało się głośno o udziale Schaffera w ataku na Kapitol oraz jego powiązaniach ze skrajnie prawicową paramilitarną grupą Oath Keepers pozostali muzycy Iced Earth zerwali z nim kontakt, Hansi Kürsch także ogłosił koniec współpracy, podobnie jak wytwórnia Century Media, która wykreśliła go ze swojej strony.

Wedle ostatnich informacji muzyk zdecydował się na współpracę z wymiarem sprawiedliwości i za udzielenie informacji, które pomogą oskarżyć inne, bardziej zaangażowane w atak osoby, może liczyć na złagodzenie kary. Obecnie muzyk przebywa na wolności, został wypuszczony równo 100 dni po ataku na Kapitol.