Heavy metal_koncert

i

Autor: Pixabay

zestawienia

Oto polskie grupy, które udowadniają, że klasyczny heavy metal ma się dobrze

2024-05-14 14:04

W rockowych mediach tylko Rammstein, Iron Maiden, Megadeth, Sabaton, a przecież jak to mądrze mówi przysłowie: „cudze chwalicie, swojego nie znacie”. Zatem czas pochwalić, jeśli jeszcze nie trafiliście na te zespoły, to zacznijcie je śledzić, bo zdążyły pokazać nasz rodzimy heavy metal całemu światu.

Kultura popularna rządzi się prawem mody i recyklingu. To wieczne koło muzycznej i wizerunkowej samsary, gdzie co jakiś czas wracają mody, style, a nawet piosenki. Jeśli chodzi o scenę alternatywną wygląda to dość podobnie. Po tym jak heavy metal na przełomie wieków i w jego pierwszych dekadach przeżywał w Polsce raczej regres (za to rozwijała się scena black/death metalowa) skóry, ćwieki i melodyjne refreny wracają do łask. I dobrze! W końcu zagraniczni giganci nie będą z nami przez wieki, a nowa energia zawsze jest w cenie. Poznajcie zespoły, które podtrzymują ducha heavy w Polsce.

Metalowe albumy wszech czasów / Eska Rock

1. Ironbound

Grupa z Rybnika, która garściami czerpie z nurtu New Wave of British Heavy Metal. Słuchając pierwszych nagrań dostrzegamy inspiracje klasykami w rodzaju Wolfsbane, Angelwitch i oczywiście Iron Maiden. Do tego warto zwrócić uwagę na wokalistę, którego barwa jest bliska Blaze’owi Bayley. Z czasem jednak zmienili kierunek i zamiast po prostu kopiować starszych kolegów, postanowili poszukać własnej tożsamości. Sprawdźcie ich koniecznie!

2. Aquilla

Klasyczne heavy, w którym słychać wpływy Judas Priest i Helloween. Aquilla wypuściła w tym roku krążek pod tytułem „Mankind’s Odyssey” i ruszyła z koncertami. Jeśli lubicie fantastykę, melodie i szybkie riffy – jesteście w domu!

3. Rascal

Speed metalowy skład z Warszawy, który z powodzeniem mógłby stawać w szranki na festiwalach i konkursach zarówno w Niemczech jak i USA. 

4. Scream Maker

Warszawski zespół hołdujący tradycyjnemu heavy z silnymi wpływami Judas Priest, obecny na scenie od 2010 roku. Mają na koncie szereg płyt i teledysków, koncertowali zarówno w Polsce jak i za granicami kraju.

5. Crystal Viper

Mocny kobiecy głos, który słychać w całej Europie. Crystal Viper gra od 2003 roku i zdążył zjeździć już wzdłuż i wszerz prawie całą Europę. Co ciekawe, najwięcej fanów mają nie w Polsce, a w Niemczech, Hiszpanii i Grecji. 

Sprawdź się w quizie o thrashu:

Co wiesz o thrash metalu? TRUDNY quiz dla najwiekszych fanów i fanek ciężkich brzmień

Pytanie 1 z 10
Który utwór Black Sabbath uznawany jest za kluczowy dla korzeni thrash metalu?