Kto wprowadził gest rogów do świata metalu? Geezer Butler ma pewne obiekcje

i

Autor: Splash News/EAST NEWS Kto odpowiada za gest rogów w świecie metalu?

Kto wprowadził gest "diabelskich rogów" do świata metalu? Geezer Butler ma pewne obiekcje

2023-06-28 10:58

Słynny już gest "diabelskich rogów" stał się nieodłącznym symbolem muzyki metalowej, odnalazł się także w świecie rocka. Powszechnie uznaje się, że za jego popularyzację odpowiada Ronnie James Dio, dla którego gest ten miał szczególne znaczenie. Nieco inny pogląd na sprawę ma jednak Geezer Butler. Basista opowiedział o tym w najnowszym wywiadzie.

Powszechnie uznaje się, że to właśnie Ronnie James Dio odpowiada za spopularyzowanie gestu "diabelskich rogów" w świecie metalu. Muzyk często pokazywał go na koncertach, co szybko zostało przechwycone przez innych artystów. Sam muzyk tłumaczył, że gestu nauczyła go jego pochodząca z Włoch babcia, która wykorzystywała go do odganiania tzw. "złego oka". Dio miał zacząć pokazywać "rogi" po dołączeniu do Black Sabbath, by robić to, co robił jego poprzednik (Ozzy Osbourne często kierował do publiczności gest pokoju), jednak nie naśladować tego samego. Nieco inne zdanie na ten temat ma basista heavy metalowej formacji.

Co tam w środku gra? - Black Sabbath

Geezer Butler o popularyzacji gestu "rogów"

Już od lat wskazuje się jednak, że znaleźć można fotografie z końca lat 60., na których to Geezer Butler pokazuje "rogi". Sam muzyk twierdzi, że Ronnie podpatrzył ten gest właśnie u niego i sam zaczął pokazywać go na koncertach. Butler powtórzył swoją opinię w najnowszym wywiadzie w ramach podcastu "The Rock Experience With Mike Brunn". Basista mówi wprost, że symbol był jego znakiem rozpoznawczym, który wykorzystywał na koncertach Black Sabbath już od 1968 roku, szczególnie przy wykonywaniu utworu Black Sabbath. Geezer stwierdził, że Ronnie poprosił go o zgodę na wykorzystywanie gestu "diabelskich rogów", by móc odpowiedzieć publiczności, która pokazywała mu na koncertach charakterystyczny dla Osbourne'a "znak pokoju".

To była moja specjalność. Od 1968 roku robiłem diabelskie rogi. A kiedy Ronnie dołączył do zespołu, podczas naszego pierwszego koncertu na żywo, wszyscy pokazywali mu znaki pokoju Ozzy'ego, a Ronnie po prostu nie wiedział, jak zareagować. I zobaczył, jak robię coś z tym gestem w piosence "Black Sabbath”. A kilka nocy później mówi: "Nie mogę zrobić znaku "V" Ozzy'ego. Czy masz coś przeciwko, żebym zapożyczył to, co robisz , diabelski róg?" Powiedziałem: „Tak, idź na całość”. Więc robił to w każdej piosence i uczynił to swoim. Sprawił, że stał się popularny - mówi Butler w wywiadzie.