Polski rock and roll narodził się na Pomorzu. Z pewnością wpływ na to miało to, że w porcie pojawiali się często marynarze i wraz z nimi płyty z nową muzyką. Mówi się, że rock and roll w naszym kraju zaczął się 24 marca 1959 w klubie „Rudy Kot”. To właśnie tam zespół Rhythm and Blues zaprezentował standardy między innymi Billa Hayley’a i Elvisa Presley’a. Jazz był już muzyką przeszłości, którą kochali starsi. Młodzież szalała przy rozbujanych rytmach na tyle, że zdarzyło się kilka przypadków zniszczeń sal koncertowych.
Dla władzy był to doskonały pretekst by wprowadzić zakaz wykonywania takiej muzyki w większych obiektach koncertowych.
- Jesteście na Śląsku. Nasza młodzież uczy się i pracuje. Raz w tygodniu chciałaby kulturalnie wypocząć, nabrać sił do dalszej nauki i pracy – mówił do muzyków przed koncertem w Katowicach pierwszy sekretarz Edward Gierek - Nie interesują nas wynaturzone mody, nie chcemy rozwydrzenia i rozpasania.
Ze względu na fakt, że nazwa rock’n’roll zamykała drzwi do koncertowania muzycy zdecydowali się właśnie na Rhythm and Blues. Niestety nie zmyliło to w pełni komunistów, którzy posunęli się nawet do wydawanie indywidualnych zakazów występowania w kraju, zmuszając muzyków do wyjazdów za granicę (o ile oczywiście udało im się dostać paszport). Powstała nowa nazwa: bigbit, która miała być polskim i politycznie odpowiednim gatunkiem muzycznym dla socjalistycznej młodzieży. W jej ramach jednak także powstało wiele dość odważnych nagrań, to jednak temat na inną historię.
Polecany artykuł: