Zespół Oddział Zamknięty powstał w 1979 roku, a jego najsłynniejszy skład utworzyli wokalista Krzysztof "Jary" Jaryczewski, perkusista Jarosław Szlagowski, gitarzysta Wojciech Łuczaj-Pogorzelski i basista Paweł Mścisławski. W początkowych latach działalności kapela grała próby w domu kultury na warszawskim Mokotowie, brała też udział w festiwalach, jak Jesień z Bluesem w Białymstoku oraz Przeglądzie Zespołów Nowej Fali w Kołobrzegu. W 1981 roku zespół nagrał pierwsze dema, a te trafiły na wydany w 1983 roku debiutancki album formacji, zatytułowany po prostu eponimem. Oddział Zamknięty szybko zdobył bardzo dużą popularność, już rok później wydal kolejny album, Reda by Night, jednak już chwilę później jego działalność stanęła pod znakiem zapytania.
W 1985 roku w wyniku pogarszających się problemów z uzależnieniami, Jaryczewski stracił głos i odszedł z zespołu. W kolejnych latach grupa wciąż działała, znacząco jednak zmieniał się jej skład, aż w końcu w 1989 roku doszło do zawieszenia jej działalności. Formacja powróciła w 1992 roku, po przyjeździe Pogorzelskiego do Polski, który przystał na propozycję zagrania kilku koncertów jako Oddział Zamknięty. Pozytywny odzew pokazów spowodował, że zespół zdecydował się wrócić w zmienionym składzie, a w 1993 roku ukazał się album koncertowy Z miłości do rock and rolla, a kolejno płyty Terapia, Bezsenność (w tych czasach wokalistą grupy był Jarosław Wajk) i Parszywa 13.
Co stało się 25 lat temu?
W 1999 roku grupa świętowała swoje 20-lecie, a na koncertach w Operze Leśnej dołączył do niej po raz pierwszy od lat Jaryczewski. Pomimo świetnego przyjęcia występów, "Jary" nie wrócił do grupy w roli wokalisty, którym do 2000 roku był Krzysztof Wałecki, a którego następnie zastępowali Artur Gadowski, Marcin Czyżewski i Cezary Zybała-Strzelecki (Wałecki wrócił do składu w 2016 roku).
W 2013 roku "Jary" przekształcił swój zespół Jary Band w Jaryczewski OZ, a kolejno Jary OZ, obecnie znany jako Jary Oddział Zamknięty. Zmiana nastąpiła po dołączeniu do formacji Zbigniewa Bieniaka i Krzysztofa Zawadki – dwóch byłych członków Oddziału Zamkniętego. W 2016 roku wokalista złożył do Urzędu Patentowego wniosek o o rejestrację znaków towarowych "Oddział Zamknięty" i "Jary Oddział Zamknięty", co wywołało trwający do dziś spór sądowy z Wojciechem Łuczaj-Pogorzelskim, którego przedmiotem są także prawa do wykonywania utworów zespołu Oddział Zamknięty.
Polecany artykuł:
Krzysztof Jaryczewski o Oddziale Zamkniętym
Jaryczewski był gościem jednego z odcinków talk show "Mellina" Eski ROCK. Muzyk został w rozmowie zapytany przez prowadzącego, czy naprawdę nie ma szans na pojednanie z gitarzystą. Co ciekawe, "Jary" mówi, że nadal jest otwarty na rozmowy i współprace, nawet, jeśli toczą się sprawy sądowe, jednak jak zaznacza: "do tanga trzeba dwojga".
Krzysztof Jaryczewski tłumaczy, że źle zaczęło się dziać po wspomnianym koncercie jubileuszowym. To na nim wokalista miał zwrócić uwagę Pogorzelskiego na konieczność uporządkowania spraw finansowo-prawnych i konflikt pojawił się, gdy doszło do ich wyjaśniania. "Jary" zaznacza, że nie może zgodzić się jednak na to, by korzyści z całej spuścizny zespołu odnosiła tylko jedna osoba. Wokalista zaznacza, że pozostaje otwarty na rozwiązania i znalezienie porozumienia, tym bardziej, że muzycy spotykają się w sądzie już od 2014 roku! Muzyk przyznaje, że obaj tak naprawdę wyrażają chęć zakończenia konfliktów, ten jednak jest już dużo bardziej sformalizowany.
O czym jeszcze opowiedział muzyk w "Mellinie"? Jaki był ojciec Jaryczewskiego? Jak udało mu się pokonać uzależnienie? Jakie artysta ma plany na najbliższą przyszłość? Sprawdź odcinek "Melliny" z udziałem Krzysztofa Jaryczewskiego poniżej i w serwisie YouTube!
Listen to "Krzysztof Jaryczewski - najlepsze rzeczy tworzyłem kiedy cierpiałem. MELLINA - Meller" on Spreaker.