Jest słaba, Nick Cave o piosence napisanej przez SI w jego stylu

i

Autor: AFP / EastNews

"Jest słaba," Nick Cave o piosence napisanej przez SI "w jego stylu"

2023-01-18 10:05

Wokalista co tydzień publikuje wpisy na swojej stronie The Red Hand Files. Ostatnio odpowiedział na list internauty, który wysłał mu tekst piosenki. Jednak to nie nadawca listu jest jej autorem lecz sztuczna inteligencja. Chatbot dostał zadanie napisania utworu w stylu Nicka Cave’a. Cóż, nie spodobał się artyście.

Chat GPT to dziecko OpenAI. O algorytmie było głośno niedawno gdy okazało się, że pisze na tyle dobre prace studentom, że niektóre uczelnie w USA musiały zmienić system oceniania i zaliczania przedmiotów. Niektóre media wspominały o prawdziwej pladze plagiatów, która zalała wykładowców. University College London miał nawet zupełnie zrezygnować z prac pisemnych, bo stracił zaufanie do swoich studentów. Skoro mają do dyspozycji takie narzędzie, to ryzyko jego użycie jest naprawdę spore.

Wróćmy jednak do muzyki. Internauta imieniem Mark, pochodzący z nowozelandzkiego Christchurch przesłał Cave’owi piosenkę, która na pierwszy rzut oka rzeczywiście pasuje do tworzonych przez artystę prac. Jej pełen tekst możecie znaleźć tutaj.

- Apokalipsa jest już w drodze. Ta piosenka jest słaba – pisze w newsletterze Cave – To, czym w tym wypadku jest Chat GPT, to powielenie w formie trawestacji. Sztuczna inteligencja może być w stanie napisać esej, mszę albo nekrolog, ale nie jest w stanie napisać prawdziwej piosenki.

Wiadomość z tekstem piosenki była dla Cave’a okazją do podzielenia się z czytelnikami kilkoma refleksami. Muzyk nie ignoruje rozwijających się SI, jednak podchodzi do ich rozwoju w sposób ostrożny i krytyczny. Opisuje je jako wieczne dzieci, które zawsze będą gnać do przodu w kierunku rozwoju, z nieustająco rosnącą prędkością.

- Nie da się ich zawrócić i pędzą w kierunku utopii lub destrukcji, kto to wie – pyta fanów retorycznie w newsletterze. Dodaje, że prawdziwa piosenka musi wyjść z żywych ludzkich trzewi.

- Piosenki rodzą się z cierpienia, a z tego co wiem algorytmy nie czują – dodaje – Informacja nie cierpi.

Jaka jest zatem geneza prawdziwej sztuki według Cave’a? Musi ona opierać się na skomplikowanym doświadczeniu jednostki, uczuciach, przemyśleniach. Maszyna będzie zdolna ułożyć podobnie słowa i użyć takich, które kojarzą nam się ze stylem danego artysty. Jednak będzie to tylko fasada, pusta forma bez prawdziwej treści.

Led Zeppelin - 5 ciekawostek o albumie "Led Zeppelin IV" | Jak dziś rockuje?