zestawienia

Jan Borysewicz - 5 albumów innych artystów i artystek, na których zagrał gitarzysta

2024-04-17 9:00

Gdy mówi się o czołowych polskich gitarzystach, aż ciężko nie pomyśleć o Janie Borysewiczu. Z pewnością do dziś pozostaje on jednym z najbardziej wpływowych i kluczowych rodzimych muzyków rockowych. Choć najbardziej kojarzony jest z gry w Lady Pank, to ma on na koncie liczne muzyczne współprace. Na których płytach polskich wykonawców i wykonawczyń słychać grę Borysewicza?

Jan Borysewicz urodził się 17 kwietnia 1955 roku we Wrocławiu i tak naprawdę od małego miał bardzo bliski kontakt z muzyką. Tą pasjonował się i w wolnych chwilach zajmował jego ojciec, Michał Borysewicz, który grał na perkusji i był członkiem zespołu jazzowego. Również Jan jako nastolatek rozpoczął naukę gry na bębnach, był nawet uczestnikiem warsztatów muzycznych w Chodzieży, które prowadził Janusz Stefański - uznany polski perkusista jazzowy i pedagog.

Pod wpływem starszego brata Andrzeja zainteresował się jednak grą na gitarze - to on miał pokazać mu pierwsze akordy, Borysewicz kontynuował naukę pod okiem nauczyciela w domu kultury na wrocławskim Sępolnie. To właśnie podczas występu w domu kultury został zauważony przez wokalistę Jacka Barana, który zaproponował mu dołączenie do grupy Nurt. 17-letni wtedy Jan ofertę przyjął.

Wywiadówka - Jan Borysewicz

Kariera Jana Borysewicza

Mając 17 lat Borysewicz wyjechał do NRD, gdzie koncertował przez kolejne miesiące, następnie był członkiem grupy Super Pakt. W 1975 roku gitarzysta dołączył do zespołu Apokalipsa, na czele którego stał Ireneusz Dudek. To właśnie tam zauważyli go członkowie Budki Suflera i zaproponowali dołączenie do składu. Borysewicz był muzykiem formacji do 1981 roku i brał udział w nagraniach trzech płyt: Na brzegu światła, Ona przyszła prosto z chmur i Za ostatni grosz. Już w tym czasie muzyk dużo komponował, a jego styl stawał się dużo bardziej rockowy, z domieszką brzmienia punkowego, co nie do końca wpisywało się w stylistykę Budki Suflera. Już jako członek tej grupy i działając jako muzyk sesyjny, Jan zaczął myśleć o założeniu własnego zespołu.

W 1981 roku podczas sesji nagraniowych do płyty Układy Izabeli Trojanowskiej, zarejestrował utwór Mała Lady Punk, w którym również zaśpiewał. Numer spotkał się z dużym zainteresowaniem, co zachęciło Borysewicza do powołania do życia formacji, którą dziś polski rynek zna jako Lady Pank. Muzyk nie zdecydował się dzielić czasu między śpiew a grę na gitarze i tak wokalistą formacji został Janusz Panasewicz, a pierwszy skład uzupełnili Edmund Stasiak, Paweł Mścisławski i Jarosław Szlagowsk. W takim kształcie grupa wydała pierwszy, zatytułowany eponimem album. Osiągnął on ogromny sukces komercyjny i sprawił, że Lady Pank stało się jedną z najbardziej obiecujących - a z biegiem lat jedną z najważniejszych - rockowych formacji na rodzimym rynku. Obecnie zespół tworzą, poza Borysewiczem i Panasewiczem, Kuba Jabłoński i Krzysztof Kieliszkiewicz, ma on na koncie ponad dwadzieścia wydawnictw muzycznych, a najnowsze to płyta MTV Unplugged, będąca zapisem koncertu grupy w ramach kultowego formatu.

Projekty poboczne gitarzysty

Muzyk nie ograniczył swojej działalności muzycznej do Lady Pank. W 1988 roku powołał do życia solowy projekt Jan Bo, w ramach którego wydał pięć albumów. Do dziś Jan Borysewicz bierze udział w najróżniejszych projektach artystycznych, działa także jako muzyk sesyjny i chętnie współpracuje z innymi artystami i artystkami polskiej sceny muzycznej.

Na jakich albumach innych wykonawców i wykonawczyń słychać grę gitarzysty? Sprawdź w galerii na samej górze!

Poniżej zaś sprawdź w quizie, jak dobrze znasz teksty Lady Pank!

Jak dobrze znasz teksty Lady Pank? Quiz z największych hitów zespołu

Pytanie 1 z 10
1. Wszystko zaczęło się od utworu "Mała Lady Punk". O czym opowiada tekst Andrzeja Mogielnickiego?