Damiano David (Måneskin) wprost o kondycji rocka: Rock and Rolla nie da się zabić

i

Autor: VALERY HACHE/AFP/East News Wokalista włoskiego zespołu wierzy w przyszłość rocka

Damiano David (Måneskin) wprost o kondycji rocka: "Rock and Rolla nie da się ..."

2022-06-02 15:13

Zespół Måneskin udzielił wywiadu brytyjskiemu magazynowi muzycznemu “NME”. W rozmowie muzycy poruszyli wiele wątków, jak chociażby autentyczność w muzyce znajomości z największymi sławami jak Iggy Pop i Chris Martin czy kondycja rock and rolla. To właśnie na ten temat najwięcej do powiedzenia miał wokalista zespołu - Damiano David, który wprost powiedział co sądzi na temat określenia “rock and roll jest martwy”

Zespół Måneskin nadal cieszy się swoją chwilą sławy. Mimo upływu ponad roku od wygranej na Eurowizji, grupa nie zwalnia tempa - gra na największych festiwalach, wydaje kolejne single i pracuje z najgorętszymi nazwiskami w muzyce, jak chociażby producent Max Martin. To właśnie Szwed odpowiada na najnowszy singiel zespołu - mowa o kawałku Supermodel, do którego teledysk ukazał się we wtorek 31 maja.

Damian Ukeje w Esce ROCK. "Była obawa, że już nigdy nie zaśpiewam. To mój drugi debiut”

Måneskin w wywiadzie dla “NME” - sława, znajomości i muzyka

Grupa udzieliła wywiadu dla najnowszego wydania brytyjskiego magazynu “NME”. W rozmowie poruszonych zostało wiele tematów - Damiano uważa na przykład, że ich sukces w USA spowodowany jest tym, że Amerykanie są zafascynowani Włochami, a gdy ci są muzykami, grającymi na prawdziwych instrumentach, zainteresowanie wzrasta jeszcze bardziej. Wokalista wrócił też pamięcią do pamiętnych chwil z finału Eurowizji, kiedy to został oskarżony o zażywanie substancji psychoaktywnych w green roomie, jak sam mówi:

[...] żałuję, że postanowiłem to zdementować! Powinienem był to zostawić i nie komentować. Wyobraź sobie, że nikt nie wiedziałby, czy wciągnąłem kreskę przed 80 milionami ludzi, czy nie. To byłaby pieprzona legenda! W tym roku zrobiłbym to ponownie – przed każdą pieprzoną kamerą!

Damiano twierdzi jednak, że nie zażywa i nigdy nie zażywał narkotyków, ponieważ jego organizm by tego nie wytrzymał. Muzycy wrócili też pamięcią do współpracy z Iggym Popem, który pojawił się gościnnie w remixie piosenki I WANNA BE YOUR SLAVE. Wokalista zespołu stwierdził, że moment, gdy usłyszał legendarnego artystę, śpiewającego jego teksty, był dla niego zupełnie nieprawdopodobny.

Damiano David o kondycji rock and rolla: “Tego nie da się zabić”

W wywiadzie wspomniany został też Mick Jagger. Młodzi muzycy zdecydowali się zareagować na jego słowa, jakoby tacy artyści jak YUNGBLUD i Machine Gun Kelly sprawiali, że “w rock and rollu jest jeszcze trochę życia”. Słowa lidera The Rolling Stones spotkały się z krytyką, w takim tonie też Damiano skomentował tą wypowiedź:

To bardzo staromodny sposób patrzenia. Nikt nie utrzymuje rock'n'rolla przy życiu, bo po prostu nie da się go zabić. Uważam, że to, co robimy, bardzo różni się od tego, co robi Machine Gun Kelly, jest bardzo dalekie od tego, co robi Yungblud czy Willow Smith. Wielu artystów na swój sposób przywraca ten rodzaj dźwięku i energię.

Sonda
Myślisz, że rock and roll jest martwy?

Wokalista uważa też, że porównywanie Måneskin do legend rockowej sceny, jak Led Zeppelin, Stonesi czy Queen nie ma żadnego sensu:

To tak głupie i bezsensowne, by oczekiwać, że zespół 20-latków powtórzy to, co działo się w latach 70. i 80. Jesteśmy w pieprzonym 2022 roku, więc po prostu próbujemy zrobić coś nowego, co sprawi, że poczujemy się usatysfakcjonowani i szczęśliwi. Naprawdę lubię patrzeć, jak ludzie mówią: „Och, to nie Led Zeppelin ”. Wiem! Nigdy nimi nie będziemy. Nie jestem Robertem Plantem - chciałbym nim być! Ale muszę robić swoje! - Damiano dla “NME”.