jak dziś rockuje?

Black Sabbath - ciekawostki o debiutanckim albumie legendy heavy metalu | Jak dziś rockuje?

2024-05-03 9:51

Choć zespół Black Sabbath powstał w 1968 roku, to swój debiutancki album wydał dwa lata później. Dziś już wiemy, że dzień premiery "Black Sabbath" był tym, który zmienił muzykę na zawsze, pisząc w niej nowy rozdział, pod tytułem "heavy metal". Jak dziś rockuje to wydawnictwo? Czy nadal brzmi tak pioniersko, jak w latach 70.? Sprawdź ciekawostki na jego temat!

Historia zespołu Black Sabbath sięga 1968 roku, kiedy to dopiero miał miejsce etap tworzenia: przechodził on liczne zmiany, dotyczące zarówno nazwy (od Polka Tulk Blues Band, przez Polka Tulk, po Earth), jak i składu. Do grudnia 1968 roku grupę tworzyli Tony Iommi, Ozzy Osbourne, Geezer Butler i Bill Ward, niespodziewanie jednak gitarzysta zdecydował się... opuścić zespół, by dołączyć do Jethro Tull! Muzyk nie zabawił w nim długo i jeszcze przed końcem 1968 roku powrócił do Earth. W 1969 roku formacja zaczęła koncertować, ale bardzo szybko zorientowała się, że jest mylona z innym zespołem, również działającym jako Earth. Ostatecznie Panowie zmienili nazwę na Black Sabbath, którą zainspirował utwór, napisany pod wpływem horroru pod tym samym tytułem w reżyserii Mario Bava. Kompozycja miała dużo cięższy i mroczniejszy charakter niż to, co zespół grał do tej pory. Grupa postanowiła pójść w tym, kierunku i stworzyć muzyczny odpowiednik horrorów. 

Co tam w środku gra? - Black Sabbath

'Black Sabbath" - jak powstał album pionierski dla heavy metalu?

Zespół zagrał swój pierwszy koncert pod nową nazwą w sierpniu 1969 roku, zaprezentował na nim cover utworu Crow, Evil Woman. Panowie już w tym czasie dużo tworzyli i pisali, a efekty tego prezentowali na kolejnych występach, jak chociażby w audycji radiowej "Top Gear" Johna Peela. Choć grupa nie zdobyła wielkiej popularności, to wzbudziła zainteresowanie na tyle, by otrzymać możliwość nagrania płyty w studio. Prace miały miejsce w październiku 1969 roku i trwały rekordowo krótko. 

Mroczne teksty, charakterystyczny styl gry Iommiego, spowodowany wypadkiem, jakiemu uległ w wieku 17 lat w fabryce blach, w wyniku którego stracił czubki palców środkowego i serdecznego prawej ręki, wyróżniały zespół. Było to na tyle silne, że krytycy mieli problem z określeniem, w jakim gatunku jest wydany 13 lutego 1970 roku album, zatytułowany Black Sabbath. Początkowo album nie został przyjęty zbyt dobrze, dziś jednak uznawany jest za kluczowy dla narodzin heavy metalu, bez którego gatunek ten być może nie miałby szansy zaistnieć, bez którego jego historia potoczyłaby się zupełnie inaczej.

Ciekawostki o albumie "Black Sabbath"

Jakie ciekawostki kryją się za debiutanckim albumem Black Sabbath? Sprawdź galerię na górze artykułu!

Poniżej znajdziesz ciekawostki o krążku "Sabbath Bloody Sabbath":