5 powodów dla których warto posłuchać nowej płyty Arcade Fire

i

Autor: Rich Fury/Getty AFP/East News Nowa płyta Arcade Fire

Arcade Fire - 5 powodów, dla których warto posłuchać nowej płyty

2022-05-07 9:33

W piątek 6 maja ukazał się najnowszy album zespołu Arcade Fire. Dlaczego warto posłuchać płyty "WE"? Sprawdźcie pięć powodów!

Kanadyjski zespół Arcade Fire powstał w 2003 roku, w jego skład wchodzą małżeństwo Win Butler i Régine Chassagne oraz Richard Reed Parry, Tim Kingsbury i Jeremy Gary. Grupa tworzy muzykę z pogranicza indie rocka, art rocka i alternatywy i ma na swoim koncie już sześć albumów studyjnych oraz jeden projekt ze ścieżką dźwiękową, stworzoną na potrzeby filmu Ona z 2013 roku. Płyta ta zapewniła Arcade Fire nominację do Oscara.

Sonda
Co sądzisz o zespole Arcade Fire?

Album WE - szczegóły

W piątek 6 maja ukazał się szósty w dorobku grupy krążek, zatytułowany WE. Płytę tworzy dziesięć piosenek, w tym wydane jako single The Lightning I, II oraz Unconditional I (Lookout Kid), a całość trwa nieco ponad 40 minut. WE muzycznie oscyluje pomiędzy folk rockiem a dance-popem i już w kilka godzin po premierze zyskał bardzo przychylne opinie krytyków muzycznych.

EskaROCK Live! - Happysad - Mów mi dobrze

Dlaczego warto posłuchać najnowszej płyty Arcade Fire? 5 powodów

Jeśli jeszcze zastanawiacie się, czy warto sięgnąć po najnowszą płytę Arcade Fire, my przedstawimy wam pięć powodów, dlaczego zdecydowanie warto to zrobić!

WE to ostatni album Arcade Fire nagrany z udziałem Willa Butlera

Will Butler, czyli młodszy brat lidera zespołu, odszedł z niego tuż po zakończeniu nagrań do WE. Płyta ta jest więc ostatnią szansą na to, by posłuchać muzyki, która wyszła spod jego rąk  - Will był członkiem Arcade Fire od 2003 roku.

To pierwszy album zespołu od pięciu lat

Arcade Fire kazali tym razem troszkę na siebie poczekać - poprzednik WE został wydany w 2017 roku. Te pięć lat to najdłuższy okres pomiędzy premierami płyt w historii zespołu. Projekt powstał także w wyjątkowych, bo pandemicznych warunkach, co mocno na nim słychać.

Wyjątkowi goście

I to w sensie dosłownym! W jednym z wywiadów Win Butler zdradził, że opiekę nad pracami twórczymi nad WE sprawował sam… David Bowie. Zmarły przed sześcioma laty muzyk miał “nadprzyrodzonymi znakami” wskazywać Butlerowi kierunki, w jakich warto iść, a największy wpływ miał mieć na powstanie utworu Age of Anxiety II (Rabbit Hole). Brzmi nieprawdopodobnie prawda? Na WE nie zabrakło jednak także bardziej "przyziemnych” gości - w Unconditional II (Race and Religion) swojego wokalu użyczył Peter Gabriel.

Kandydat do sezonu nagrodowego i tytułu albumu roku?

WE już w kilka godzin po premierze zyskał bardzo przychylne opinie krytyków muzycznych. Zespół ma już na swoim koncie nominacje oraz statuetki najważniejszych nagród muzycznych. Każdy album Arcade Fire był nominowany do nagrody Grammy w kategorii Best Alternative Music Album, a The Suburbs wygrał w kategorii Album of the Year. Poza tym zespół ma na swoim koncie m.in. BRIT Awards czy kanadyjskie odpowiedniki Grammy - Juno Award. Pozytywne przyjęcie wskazywać więc może na to, że także teraz zespół zostanie obsypany nominacjami i nagrodami, a album WE trafi na muzyczne podsumowania roku.

WE to muzyczne świadectwo współczesności

Album bardzo mocno, zwłaszcza w kontekście tekstowym, oddaje współczesne nastroje i zwraca uwagę na obecne problemy - kryzys tożsamości, brak pewności siebie, zagubienie, a inspiracją dla nich była klasyczna, dystopijna powieść z 1924 roku pod tym samym tytułem. WE to projekt, który można nazwać podsumowaniem ostatnich lat pandemicznego życia.

Arcade Fire w Polsce w 2022 roku!

Tuż po wydaniu płyty grupa ogłosiła trasę koncertową, promującą wydawnictwo. Okazuje się, że w ramach WE Tour, Arcade Fire zawitają do Polski! Zespół zagra na warszawskim Torwarze 1 października 2022 roku, a jako gość specjalny pojawi się kanadyjska gitarzystka i wokalistka - Feist. Przedsprzedaż dla klientów Citi Handlowy rozpocznie się w środę 11.05 od godz. 10:00, klienci Ticketmaster będą mogli zakupić bilety w czwartek 12.05, także od od godziny 10:00. Wejściówki w sprzedaży ogólnej pojawią się w piątek 13.05 o godzinie 10:00 na stronie Live Nation.