Ursynalia 2012

Ursynalia 2012
  • Miejsce: Kampus SGGW ul. Nowoursynowska 161, Warszawa
  • Czas: 1-3 czerwca 2012, 15:00
  • Cena od: bilety jednodniowe - studenci SGGW 01-06-03.06. - 30 PLN / bilety jednodniowe - studenci SGGW 13.04.-30.04 - 30 PLN / bilety jednodniowe - studenci SGGW 01.05.-31.05. - 30 PLN / karnety - studenci SGGW 01.05.-31.05. - 59 PLN / karnety - studenci SGGW 13.04.-30.04 - 59 PLN / karnety - studenci SGGW 01-06-03.06. - 60 PLN / bilety jednodniowe - pozostali studenci 13.04.-30.04 - 60 PLN / bilety jednodniowe - pozostali studenci 01.05.-31.05. - 80 PLN / bilety jednodniowe - nie studenci 13.04.-30.04 - 80 PLN / bilety jednodniowe - pozostali studenci 01-06-03.06. - 100 PLN / bilety jednodniowe - nie studenci 01.05.-31.05. - 100 PLN / karnety - pozostali studenci 13.04.-30.04 - 119 PLN / bilety jednodniowe - nie studenci 01-06-03.06. - 120 PLN / karnety - pozostali studenci 01.05.-31.05. - 129 PLN / karnety - pozostali studenci 01-06-03.06. - 140 PLN / karnety - nie studenci 13.04.-30.04 - 149 PLN / karnety - nie studenci 01.05.-31.05. - 169 PLN / karnety - nie studenci 01-06-03.06. - 200 PLN
  • Kategoria: koncerty, festiwale
  • Gwiazdy: Limp Bizkit, Billy Talent, Lipali, Armia, Illusion, Oedipus, Slayer, Nightwish, Gojira, Awolnation, Modestep, My Riot, Jelonek, Luxtorpeda, Mastodon
  • Strona www: www.ursynalia.pl
To już 29. edycja Ursynaliów – Warsaw Student Festival, największego festiwalu studenckiego w Europie oraz jednego z największych festiwali muzycznych w Polsce. Imprezy odbywającej się rokrocznie na terenie Kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Tegoroczne Ursynalia to trzy dni studenckiego i muzycznego święta.

Wiele różnych stylów znajdzie ekspresję na dwóch niezależnych scenach – głównej i tanecznej. W tym roku festiwal odbędzie się tuż przed EURO 2012, w dniach 1 – 3 czerwca (piątek – niedziela). Co czeka nas zatem na tegorocznej edycji? Przede wszystkim największe gwiazdy światowej muzyki, artyści z pierwszych stron gazet, duża porcja gitarowych brzmień, oraz największe zespoły z polskiej sceny muzycznej. Podczas Ursynaliów 2012 zagrają czołowe gwiazdy zarówno polskiej, jak i światowej sceny muzycznej.

Limp Bizkit

Grupa została założone w 1994 roku przez Freda Dursta, Sama Riversa i jego kuzyna Johna Otto. Ogólnoświatowy sukces odniosła za sprawą wydanego w 1999 roku albumu "Significant Order", na którym znalazły się takie hity jak "Nookie" czy "Break Stuff". Dobra passa Limp Bizkit została podtrzymana albumem "Chocolate Starfish and the Hot Dog Flavored Water", na którym znalazł się m.in. kawałek "Rollin' i "My Way".Ostatni, szósty album grupy został wydany 28 czerwca 2011 roku po tytułem Gold Cobra. Album promują single pt. Gold Cobra i Shotgun.


Slayer

Slayer to Amerykański zespół wykonujący muzykę zaliczaną do thrash, speed i heavy metalu. Zespół został założony przez gitarzystów Jeffa Hanneman'a i Kerryego King'a w 1981 roku, w Huntington Park, w Kalifornii. Grupa zyskała prawdziwą sławę w 1986 roku wydając album "Reign in Blood", który został nazwany "Najcięższym brzmieniem wszech czasów" przez magazyn Kerrang!. Slayer jest uznawany jest, jako jeden z "Wielkiej Czwórki" thrash metalu wraz z zespołami Metallica, Anthrax i Megadeth. Od czasu ich debiutu w 1983 roku wydali dwa albumy koncertowe, jeden box set, cztery filmy i jedenaście albumów studyjnych, z których pięć otrzymały certyfikat złotej płyty. Zespół otrzymał cztery nominacje do nagrody Grammy, wygrywając jeden w 2007 roku za piosenkę "Eyes of the Insane", a drugi w 2008 roku za utwór "Final Six".


Nightwish

Nightwish, czyli rewelacyjna fińska grupa po raz kolejny zagra w Polsce, podczas tegorocznej edycji festiwalu Ursynalia. Zespół powstał w 1996 roku i ma na swoim koncie 7 album studyjnych, z których ostatni Imaginaerum, pojawił się na rynku w zeszłym roku i uznany został za najlepszy spośród ostatnich krążków grupy. Nightwish to połączenie ostrych gitarowych riffów, wyraźnego dźwięku klawiszy oraz charakterystycznego, kobiecego wokalu. Zespół 21 stycznia 2012 roku zainicjował w Los Angeles trasę Imaginaerum World Tour, której jedynym z przystanków będzie występ podczas Ursynaliów 2012.


Billy Talent

Kolejnym wykonawcą, która zagra podczas tegorocznych Ursynaliów jest kanadyjski zespół Billy Talent grajaca szeroko pojętą muzykę rockową. Zespół, założony w 1993 roku, początkowo istniał pod nazwą Pezz. ,Muzycy aktualnie pracują nad czwartym albumem studyjnym, którego premiera, miejmy nadzieję, odbędzie się jeszcze przed Ursynaliami. Warto dodać, iż dwóch członków zespołu Ben Kowalewicz i Aaron Solowoniuk mają polskie korzenie. Billy Talent dotychczas wystąpił trzykrotnie w Polsce, co ciekawe, za każdym razem w Warszawie.


Mastodon

Mastodon to amerykańska grupa muzyczna wykonująca metal progresywny. Zespół powstał w 1999 roku, a pierwsze demo nagrał w lipcu 2000 roku i z tym materiałem wyruszył na trasę po wschodnim wybrzeżu USA. Grupa nagrała do tej pory 5 krążków, z czego ostatni, "The Hunter", wydany w 2011 roku, został okrzyknięty najlepszym w ich dorobku artystycznym. The Hunter zyskał uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Prestiżowe Metal Hammer, Classic Rock i Rock Sound uznały go za album roku. Na płycie znalazł się ponadto utwór Curl of the Burl, który był nominowany do nagrody Grammy w kategorii Best Metal/Hard Rock performance.


Modestep

Modestep to czwórka artystów pochodzących z Londynu, dubstepowy wulkan muzyczny prosto z Wysp Brytyjskich. Zespół założyła dwójka braci działających jako DJ’e już od 2001 roku, razem ze współlokatorem jednego z nich oraz grafikiem poznanym na Reading Festival. Mocnym brzmieniem weszli na scenę muzyczną nie tak dawno, bo dopiero w 2010 roku, jednak od tego czasu szybko zyskali rzesze fanów. Debiutancki singiel Modestep „Feel Good” ukazał się 6 lutego 2011 roku. Po zaledwie tygodniu singiel znalazł się na listach UK Singles Chart. Ich występy na żywo to niezwykle energetyczna mieszanka dubstepu oraz muzyki gitarowej Z pewnością możecie liczyć na pojawienie się takich utworów jak ‘Sunlight’ czy ‘Feel good’.


Oedipus

Oedipus, czyli trzech żywiołowych muzyków prosto z USA, ponownie zagra w tym roku koncert podczas Ursynaliów. To alternatywne trio, pochodzące z Los Angeles, powstało w 1997 roku z inicjatywy wokalisty i jednocześnie basisty Jeremy'ego Haffnera oraz gitarzysty Stephena Cohena. Zespół za swój główny cel postawił sobie łamanie muzycznych konwenansów i łączenie ciężkich gitarowych brzmień z melodyjnością. Jak Oedipus brzmią na żywo? Jeszcze bardziej szalenie i nieprzewidywalnie niż można byłoby się spodziewać. Ich muzyka nie nudzi, bo nie ograniczają się do jednego stylu, inspirując się - jak sami przyznają - takimi wykonawcami, jak Tool, Muse, Coheed And Cambria czy System of a Down. 13 marca 2012 zespół wydał kolejny, studyjny album zatytułowany „Vicious Little Smile”.


Awolnation

Awolnation, czyli rewelacyjna amerykańska grupa grająca elektronicznego rocka, wystąpi w tym roku na festiwalu Ursynalia w ramach Sceny Klubowej. Zespół powstał w 2009 roku i od początku dał się poznać jako nowa jakość na rynku muzycznym. Ich pierwszy singiel "Sail" zadebiutował wysokimi miejscami na zagranicznych listach przebojów oraz uzyskał wyróżnienia w postaci Złotej Płyty w USA i Platynowej w Kanadzie za właśnie ten singiel. Swój pierwszy album "Megalithic Symphony" Awolonation wydało 15 marca 2011 nakładem Red Bull Records.


Gojira

Muzyka francuskiego zespołu Gojira jest trudna do zaklasyfikowania z powodu wpływu wielu stylów muzycznych. Wśród wymienianych gatunków są: death metal lub technical death metal, thrash metal, metal progresywny oraz groove metal. Głos wokalisty Joe Duplantiera określany jest niejako z pogranicza punkowego krzyku i metalowego growlu. Jako ciekawostka możemy dodać, że Gojira jest oficjalnym supportem zespołu Metallica podczas ich europejskiej trasy koncertowej w 2012 roku.


Illusion

Illusion to prawdziwa ikona polskiej, rockowej sceny muzycznej. Zespół został założony w 1992 w Gdańsku przez Tomasza „Lipę” Lipnickiego (wokal, gitara), Jurka „Jerry” Rutkowskiego (gitara) i Pawła Herbascha (perkusja). 13 grudnia 2008 roku we Wrocławiu w Hali Stulecia odbył się pierwszy od 12 lat koncert formacji, zaś w zeszłym roku nastąpiło wznowienie działalności grupy. Illusion ma na swoim koncie 6 albumów studyjnych, z czego ostatni The Best of Illusion, wydany w zeszłym roku, zawiera największe przeboje zespołu oraz dodatkowe dwa nowe utwory - "Solą w oku" oraz "Tron". Koncert Illusion podczas Ursynaliów będzie częścią trasy koncertowej z okazji 20-lecia istnienia zespołu.


Jelonek

Jelonek to pierwszy ogłoszony wykonawca z Polski. Niekwestionowanym liderem zespołu jest Michał Jelonek. Zespół jako jeden z niewielu w Polsce potrafi wyprzedać swoje koncerty w największych klubach, dlatego tym bardziej jest nam niezmiernie miło poinformować, że będzie to jedyny plenerowy występ w Warszawie w tym okresie. Koncerty zachwycają zarówno fanów klasyki, muzyki rockowej, jak i innych nurtów muzycznych. Koncert Jelonka na poprzedniej edycji Ursynaliów tak spodobał się zespołowi KORN, że zespół postanowił zaprosić go na swoje kolejne światowe Tournee! Jesienią 2011 ukazał się najnowszy album Jelonka p.t. „Revenge”.


Luxtorpeda

Luxtorpeda to nowa jakość na polskiej scenie muzycznej. Powstała w 2010 roku z inicjatywy gitarzysty i wokalisty Roberta Friedricha, członka zespołów: Arka Noego, Kazik na Żywo i 2Tm2,3. Debiutancki album, na którym znajdziemy szeroko pojętą muzykę rockową, zatytułowany Luxtorpeda, ukazał się 9 maja 2011 roku. Pod koniec 2011 roku grupa rozpoczęła prace nad drugim albumem pt. Robaki, którego premiera odbędzie się, dokładnie rok po premierze pierwszego krążka, 9 maja 2012, a więc tuż przed Ursynaliami 2012.

Armia

Armia to legenda polskiej sceny muzycznej. Stworzyli go na przełomie lat 1984/1985 Tomasz Budzyński, Sławomir Gołaszewski i Robert Brylewski (grający wtedy równolegle w Izraelu). Zaklasyfikowanie Armii do jednego gatunku muzycznego jest bardzo trudne. W muzyce zespołu od początku jego istnienia pojawiają się różne nietypowe dla współczesnego rocka instrumenty - fortepian, flet, wiolonczela, skrzypce, oraz instrumenty etniczne - didgeridoo, dzwonki czy dzbanki. Przełomowym stał się moment, gdy w instrumentarium pojawiła się waltornia, która zdefiniowała unikalne brzmienie Armii. Zespół nagrał kilkanascie płyt, z których „Legenda” i „Triodante” zaliczane sa do klasyki polskiej muzyki rockowej. Koncert będzie częścią trasy Armia gra "Legendę".


Lipali

Lipali to zespół założony przez Tomasza Lipnickiego w 2000 roku, po rozwiązaniu legendarnej grupy Illusion w roku 1999. Początkowo Lipali była solowym projektem Lipnickiego, który nagrał debiutancki album Li-pa-li (2000). W 2003 roku na zaproszenie Lipnickiego do grupy dołączyli perkusista Łukasz Jeleniewski (ex-IMTM) i basista Adrian Kulik (Tuff Enuff) z którymi w składzie nagrał m.in. albumy Pi (2004), Bloo (2007), Trio (2009) i Akustyk Live (2011). Grupa wielokrotnie była nominowana w kilku kategoriach do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka zdobywając w roku 2008 i 2010 tytuł Wokalisty Roku. Najpopularniejsze utwory zespołu to Jeżozwierz, Barakady, Upadam często emitowane w polskich rozgłośniach radiowych.


My Riot

My Riot to polska grupa wykonująca muzykę z pogranicza rocka i metalu alternatywnego. Powstała w 2008 roku jako projekt muzyczny wokalisty Piotra "Glacy" Mohameda znanego z występów w Sweet Noise oraz DJ-a i producenta muzycznego znanego jako TR Hacker. 17 marca 2011 roku odbyła się premiera pierwszego singla My Riot pt. "Sen". Kolejnym singlem pochodzącym z debiutu My Riot był utwór pt. "Sam przeciwko wszystkim". W teledysku do piosenki główną rolę fabularną zagrał gościnnie polski żużlowiec Tomasz Gollob.
 


ZWYCIĘZCY KONKURSU KAPEL:

Piątek 1.06.:

Chassis
Tuff Enuff
Full Flavour


Sobota 2.06.:

At the Lake
Irena
Spirit of 84


Niedziela 3.06.:

Holden Avenue
Chemia
Ocean
Alone