FOO FIGHTERS - Open'er...

FOO FIGHTERS - Open'er Festival
  • Miejsce: Lotnisko Gdynia-Kosakowo Gdynia
  • Czas: Czwartek, 29 czerwca 2017, 19:00
  • Kategoria: festiwale
  • Gwiazdy: Foo Fighters
Amerykański zespół rockowy Foo Fighters powstał w 1994 roku w Seattle w Stanach Zjednoczonych z inicjatywy Dave Grohla, byłego perkusisty Nirvany tuż po rozpadnięciu się zespołu. Formacja zyskała nowych członków rok później, po ukazaniu się pierwszej płyty zatytułowanej nazwą grupy. Dołączyli Nate Mendel grający nadal w zespole na gitarze basowej oraz perkusista William Goldsmith i gitarzysta Pat Smear. Którzy wkrótce zostali zastąpieni przez Taylor Hawkinsa i Franz Stahla. Kolejne zmiany w składzie nastąpiły podczas nagrywania przez zespół ich trzeciego albumu „There is nothing left to loose” w 1999 roku, kiedy to odszedł Stahl, a jako drugi gitarzysta dołączył Chris Shiflett.
Z sześciu albumów wydanych przez Foo Fighters każdy nominowany był do nagrody Grammy! Jednym z ostatnich krążków zespołu, który pojawił się na półkach sklepowych była składanka „Greatest Hits” wydana w listopadzie 2009 roku z kompilacją największych przebojów formacji, która jednocześnie była zapowiedzią zawieszenie działalności zespołu. W kwietniu 2011 roku Foo Fighters wrócili jednak z fenomenalnym nowym krążkiem zatytułowanym „Wasting Light”.
Całkiem odmiennym projektem była także płyta 'Sonic Highways” wydana w 2011 roku. Nagrywana w ośmiu, amerykańskich miastach, jest połączeniem unikalnych kompozycji ukazujących klimaty muzyczne każdej z lokalizacji. Projekt uzupełnił film o scenie muzycznej tych miast, wyprodukowany wspólnie przez Foo Fighters i kanał HBO.
Foo Fighters to zdecydowana czołówka światowego rocka- zdobyli 11 nagród Grammy, 4 Brit Awards i 4 NME Awards, a dziś stawiani są na samym piedestale twórców muzyki rockowej będąc często nazywani następcami samych Rolling Stones'ów. Na przestrzeni 20-letniej obecności na scenie muzycznej sprzedali 25 milionów płyt, a do ich największych hitów zaliczają się między innymi „Everlong”, „All My Life”, „Best Of You”, „The Pretender”, „Monkey Wrench” czy „Spacer”.

Skład zespołu:
Dave Grohl – wokal i gitara
Taylor Hawkins - perkusja, śpiew
Nate Mendel - gitara basowa,
Chris Shiflett - gitara, śpiew
Pat Smear - gitara, śpiew