Dominik Pajewski

06.10.2018 (01:58)

Kasia Lins w wywiadzie dla EskaROCK.pl: Polski język wydaje mi się bardzo intymnyKasia Lins ma konkretną wizję związaną z jej sztuką i cały czas idzie swoją ścieżką. Dominik Pajewski zapytał o album 'Wiersz ostatni', inspiracje Quentinem Tarantino oraz o nadchodzącą trasę koncertową.

Wiesz, tak słuchałem twojego albumu i ja bym cię nie nazwał tekściarką. Bardziej mi pasuje określenie 'scenarzystka' utworów. Zgodzisz się z tym?
 
No zaskoczyłeś mnie teraz, to jest komplement tak? Hm... Nie ukrywam, że oglądam mnóstwo filmów i to jest coś na co poświęcam sporo czasu. Nie myślałam nigdy o sobie w kontekście scenarzystki tekstów, nawet tekściarki niespecjalnie w sumie. To są moje pierwsze próby z językiem polskim, nie wiem w zasadzie co to jest... Może bardziej szkice, bardziej moje emocjonalne przemyślenia w jakimś stopniu zaczerpnięte z życia, jednak ciężko mi o sobie myśleć w takich kategoriach.
 
A jednak lepiej ci w języku angielskim, czy jednak w języku polskim?
 
Teraz bardziej komfortowo czuję się używając obu tych języków, aczkolwiek teraz polski język wydaje mi się bardzo intymny. Jest z pewnością bardziej angażujący, tu jest ta trudność śpiewania, ale pokonuje już taką barierę i łatwiej mi się śpiewa o sobie.Postrzegasz siebie jako szczęśliwą osobę? Pytam dlatego, że słuchając twojej płyty, jest tam dość duży ciężar emocji i melancholii. Jak to odnosi się do twojego życia?
 
Bywam szczęśliwa, wiesz chyba się bywa szczęśliwym, wtedy się czuję te prawdziwe szczęście. To raczej chodzi o moją osobowość, ja jestem taka bardziej introwertyczna, melancholijna i takimi dziedzinami sztuki się otaczam, które takie coś wywołują. Jakieś takie optymistyczne czy motywacyjne nastroje do mnie nie przemawiają, nie są dla mnie interesujące w dziedzinie twórczej.
 
Jesteś osobą, która otarła się o talent show, byłaś w X-Factor. Tak totalnie szczerze, myślisz, że tego typu programy są dobre dla młodych artystów?
 
Nie znam odpowiedzi na to pytanie i nie czuję się chyba dobrą osobą by to oceniać. Jak sam podkreśliłeś, otarłam się o tego typu program, a to też jest kwestia indywidualnego przypadku. Ważne jest, co dana osoba chce zaprezentować, jak potem to wykorzystać jeśli chodzi o autorski repertuar. Ważna też jest osobowość, to jak ktoś daje sobą kierować, to jest wiele czynników. Wydaję mi się, że jeżeli ma się ten zbiór cech, potrzebnych do tego by ten program wykorzystać pozytywnie w swoich działaniach, to ok.


 
Tobie coś dało talent show?
 
Tak, zobaczyłam jak bardzo źle się czuję w takiej formule i takim miejscu. To jest sztuczne bardzo i płytkie, moim zdaniem oczywiście.
 
Rozpoczynacie trasę koncertową z twoim solowym materiałem. Jak będzie wyglądać i jaki był klucz doboru sal na te koncerty?
 
To jest 12 koncertów, zaczynamy w Poznaniu, jest też Sopot, Szczecin, Toruń, Warszawa, Kraków, Lublin, Rzeszów, wszystko jest na moim Faceboku. A co do klucza, nie wiem, dlatego, że nigdy nie byłam w trasie koncertowej i jest to dla mnie absolutna nowość. Dowiem się pod koniec trasy jak to jest, jednak myślę, że te miejsca zostały dobrane pod klimat muzyki.


 
Po twoich supportowych koncertach, gdzie miałaś bardzo dużą publiczność, nie boisz się zderzenia z mniejszą liczbą odbiorców?
 
Zupełnie się tego nie boję, a to wszystko dlatego, że mimo tej mniejszej publiki, jest ona zapoznana z moją twórczością. To zupełnie inaczej, niż granie dla kilku tysięcy ludzi, dla których jestem nowością.
 
Na twojej trasie pojawią się goście i są to nazwiska konkretne. Czemu akurat te osoby?
 
Zaprosiłam znajomych, bo trzeba się dobrze czuć na poziomie prywatnym z ludźmi, z którymi się gra. Zaprosiłam Darię Zawiałow, która pojawi się w Łodzi, Natalia Grosiak z Micromusic pojawi się we Wrocławiu, a Kuba Karaś z The Dumplings pojawi się wyjątkowo jako śpiewający w Warszawie.
 
Wszyscy cię pytają o Davida Lyncha, a ja zapytam o Quentina Tarantino. Słychać trochę w twojej muzyce inspiracje nim.
 
Odpowiada mi jego poczucie humoru i jego dystans, chociaż estetyka nie jest w 100% moja. Cenię też u niego wypracowanie własnego stylu, a cenię to bardzo w każdej dziedzinie i sama do tego dążę. Z resztą, w kilku kawałkach ja sama słyszę inspiracje nim, staram się wplatać takie smaczki i cieszę się, że to słychać jednak. 
 
Myślałaś kiedyś nad drogą filmową? Może nad zrealizowanie od A do Z własnego klipu?
 
Praca z Karolem Łakomcem, który tworzy te wszystkie teledyski sprawia mi an tyle przyjemności i na tyle się rozumiemy, że nie wyobrażam sobie, że mógłby ktoś inny to robić. Jeśli chodzi o krótki metraż fabularny to chciałabym spróbować.A co znajduje się na twojej playliście, co zaskoczyłoby twoich słuchaczy?
 
Jest tego mnóstwo, nie słucham też nowej muzyki za dużo, jestem trochę wyjęta z obecnej czasoprzestrzeni. Mam The Dumplings i coś co zdziwi ludzi, mam tu Nicki Minaj... kocham ją! Mnie nie interesuje jej wizerunek i uważam osobiście, że jest świetną raperką, która odstaje od raperek na świecie. Uwielbiam jej poczucie rytmu i sposób w jaki przekazuje te głupie treści, bo one są głupie.
 
A co planujesz po trasie koncertowej?
 
Wakacje, to z pewnością. Jadę na CamerImage, to takie moje wakacje bo nie wyjechałam nigdzie w okresie letnim. Polecam każdemu ten festiwal, genialna atmosfera, totalnie inna, magiczne miejsce.
 
A co muzycznie?

Jeżeli chodzi o nowości, to piosenką otwierającą na trasie będzie nowy numer, który będzie zarejestrowany na nowym albumie. Coś się we mnie otworzyło po kilku miesiącach zawieszenia i zaczęłam znów pisać.
 
Rozmawiał: Dominik Pajewski

10 lat temu zachwyciła wykonaniem Niemena w Mam Talent. Tak teraz wygląda i śpiewa Klaudia Kulawik

 

ESKA ROCK: LISTA NEWSÓW

 • Pijany Angus Young i Brian Johnson, chcieli znaleźć potwora z Loch Ness

  2020-10-29
  Angus Young i Brian Johnson znają się od wielu lat i oprócz tego, że grają w jednym zespole, są także przyjaciółmi. W jednym z ostatnich wywiadów, zapytano Briana o jakąś historią związaną z Angusem. Wokalista postanowił przytoczyć totalnie zwariowaną opowieść.
 • Stwórz swoje inicjały w klimacie AC/DC. Zespół udostępnił specjalny generator

  2020-10-29
  Nowa płyta AC/DC wywołuje wiele emocji i wgląda na to, że zespół ma wiele niespodzianek dla fanów. Przykładem może być specjalny generator, dzięki któremu możemy stworzyć swoje inicjały w klimacie okładki nowej płyty zespołu.
 • Zagraniczne gwiazdy wyraziły poparcie dla protestów w Polsce

  2020-10-29
  Protesty, które przetaczają się przez Polskę w ostatnich dniach, odbiły się szerokim echem na całym świecie. Również zagraniczne gwiazdy wyraziły swoje poparcie dla strajku kobiet w naszym kraju.
 • Sepultura zaprezentowała swoją wersję utworu 'Tainted Love'. Przebili cover Mansona?

  2020-10-29
  Utwór 'Tainted Love' jest prawdopodobnie jednym z lubionych numerów zespołów rockowych i metalowych, świadczyć o tym może spora ilość coverów. Teraz do tego grona dołączył zespół Sepultura.
 • Robb Flynn ocenił kultowy album Linkin Park: dobrze zniósł próbę czasu

  2020-10-29
  Mimo upływu lat, wielu artystów docenia zespół Linkin Park i jego wkład w muzykę rockową, Robb Flynn postanowił ocenić pierwszy krążek zespołu, który był przełomem w ich historii.
 • 

  NAJNOWSZE HITY w eskarock.pl

  • zdjęcie Blame It On My Youth
  • zdjęcie Blue On Black
  • zdjęcie Deszcz