Zamek krzyżacki w Szczytnie. To nowa atrakcja turystyczna na Mazurach [GODZINY OTWARCIA, BILETY, ZDJĘCIA]

2021-06-17 12:00

Turyści wypoczywający na Mazurach koniecznie powinni wybrać się do Szczytna. Tam czeka na nich nowa atrakcja turystyczna, jaką jest odrestaurowany zamek krzyżacki. Miejsce to nieodłącznie kojarzy się z powieścią Krzyżacy Henryka Sienkiewicza. To właśnie w tym zamku pisarz umieścił akcję uwięzienia i okaleczenia Juranda ze Spychowa. Poniżej znajdziesz też informacje o godzinach otwarcia zamku oraz biletach.

Zamek krzyżacki w Szczytnie to największa inwestycja zrealizowana przez miasto do tej pory. Obiekt oficjalnie otwarto dla mieszkańców oraz turystów na początku czerwca. Nowa mazurska atrakcja turystyczna już od pierwszych dni zrobiła prawdziwą furorę.

- Ruiny zamku właściwie trzeba było wydobyć z ziemi, ponieważ po wojnie mury zostały zakopane. Dokonano rewitalizacji i przewrócono funkcje budowli - powiedział PAP burmistrz Szczytna Krzysztof Mańkowski dodając, że prace wykonano pod nadzorem konserwatorskim we współpracy z archeologami.

Ruiny zamku w Szczytnie zyskały fosę, odkryto przy okazji prac piwniczki, krużganki, karcer. Wydobyto pozostałości murów, powstało szklane zadaszenie. Nowe miejsce stanie się miejscem koncertów, wystaw i imprez okolicznościowych oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci. Wieczorami i nocą zamek będzie podświetlony, tak by uwidocznić niezwykłe walory obiektu.

Raport z anteny 16.06, godz.10

Zamek krzyżacki w Szczytnie - historia

Historia Zamku Krzyżackiego w Szczytnie sięga już XIV wieku, kiedy widniał on jako drewniana strażnica wzniesiona przez Krzyżaków. Pełnił różne funkcje: obronną, siedziby Starosty Książęcego, czy nawet rezydencji myśliwskiej, co było spowodowane bliskością puszczy zasobnej w zwierzynę łowną.

Zamek krzyżacki w Szczytnie - bilety, parking, godziny otwarcia

Zamek mieści się przy ulicy Sienkiewicza w Szczytnie. Można go zwiedzać codziennie od godz. 10.00 do godz. 18.00. Wstęp jest bezpłatny. Turyści, którzy wybiorą się na zwiedzanie ruin, bez problemu mogą skorzystać z parkingu oddalonego niecałe 200 m od obiektu.

Źródło: Zamek krzyżacki w Szczytnie. To nowa atrakcja turystyczna na Mazurach [GODZINY OTWARCIA, BILETY, ZDJĘCIA]