Wyjątkowo drogie święta! Zapłacimy więcej za mniej produktów niż rok temu! Sprawdź!

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Wyjątkowo drogie święta! Zapłacimy więcej za mniej produktów niż rok temu! Sprawdź!

Wyjątkowo drogie święta! Zapłacimy więcej za mniej produktów niż rok temu! Sprawdź!

2021-12-23 18:09

Polacy organizują coraz skromniejsze święta! Na tegoroczne wydatki przeznaczymy średnio 1142 zł, czyli o 11 proc. mniej niż w 2020 r. i o 286 zł mniej niż dwa lata temu. Tak wynika z badania wykonanego na zlecenie Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Wydamy średnio o 1142 zł, czyli o 11 proc. mniej niż w 2020 r. i o 286 zł mniej niż dwa lata temu! Biorąc pod uwagę inflację, w praktyce, to jeszcze większe zmiany - mówi rzecznik rejestru Halina Kochalska. - Mniej wydamy na żywność, na którą przeznaczymy tym razem 386 zł zamiast 442. Skromniejszy budżet - 451 zł jest też przewidziany na najbardziej znaczący punkt bożonarodzeniowych kosztów, czyli prezenty - tłumaczy.

Czytaj także: Tak kiedyś świętowano Boże Narodzenie! Zobacz Wigilię na archiwalnych zdjęciach [Narodowe Archiwum Cyfrowe]

Te zmiany mają swoje dobre strony, mówi Halina Kochalska. - Problemów budżetu domowego z powodu nadmiernych wydatków obawia się 13 proc. badanych. Jeszcze w 2017 turbulencji finansowych ze względu na wigilijną kolację i gwiazdkowe prezenty spodziewał się nawet co piąty ankietowany  - dodaje.

Przed pandemią 7 procent Polaków brało na Święta pożyczki, teraz robi to zaledwie 2 procent. Wydatki pokrywane są najczęściej z bieżących dochodów i oszczędności.

QUIZ. Jak dobrze znasz świąteczne hity? Last Christmas to nie wszystko! Komplet punktów w tym quizie to wyzwanie

Pytanie 1 z 10
1. Na początek coś prostego. Który utwór, grany przez rozgłośnie radiowe już w listopadzie, zwiastuje rychłe nadejście Bożego Narodzenia?
Muzyczne gwiazdy składają świąteczne życzenia czytelnikom ESKA.pl!
Źródło: Wyjątkowo drogie święta! Zapłacimy więcej niż rok temu! Sprawdź!