Unia Europejska

i

Autor: AP

Wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii Europejskiej ZOSTAŁ PRZYJĘTY przez Parlament Europejski!

2022-03-01 14:20

We wtorek po południu Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy i rozpoczął procedurę rekrutacyjną, która może zakończyć się wstąpieniem tego kraju Unii Europejskiej. Kiedy się o tym przekonamy?

Trwa wojna pomiędzy Rosją a Ukrainą. W związku z tym Ukraina ubiega się o możliwość szybszego dołączenia do Unii Europejskiej. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o członkostwo jego kraju w Unii Europejskiej - poinformował w poniedziałek (28 lutego) wiceszef biura prezydenta Andrij Sybiha.

Procedura rozpatrzenia wniosku może być istotna dla Zełenskiego ze względu na to, że kwestia ta może być potencjalnie wykorzystana podczas rozmów z Rosją - wskazuje serwis Ukraińska Prawda. 

Informację o przyjęciu wniosku Ukrainy, która w trybie nadzwyczajnym chce przystąpić do UE, przekazała we wtorek (1 marca) przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

Uznajemy europejską perspektywę Ukrainy. Jak wyraźnie stwierdza nasza rezolucja, z zadowoleniem przyjmujemy, panie prezydencie (Zełenski), wniosek Ukrainy o status kandydata i będziemy pracować nad tym celem. Musimy wspólnie stawić czoło przyszłości – stwierdziła Metsola cytowana przez Onet.pl 

„Polska opowiada się za ekspresową ścieżką członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. Status kandydata powinien być udzielony natychmiast, a rozmowy o członkostwie rozpoczęte niezwłocznie po tym. Ukraina ma mieć też dostęp do środków z UE na odbudowę. To się Ukrainie należy” – napisał Andrzej Duda na Twitterze.

Na razie nie wiadomo ile ten proces może potrwać. Strona ukraińska oczekuje, że we wtorek Parlament Europejski przyjmie rezolucję wzywającą do przyznania Ukrainie statusu kandydata.

Sonda
Czy wynająłbyś mieszkanie cudzoziemcom?
Uchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają do Wrocławia
Źródło: Wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii Europejskiej ZOSTAŁ PRZYJĘTY przez Parlament Europejski!