W poniedziałek 8 kwietnia oczy niemal całego świata skierowane były na Stany Zjednoczone, a to dlatego, że właśnie tego dnia, w części Ameryki Północnej, oraz również w Meksyku i części Kanady, miało miejsce całkowite zaćmienie słońca. Niesamowite zjawisko, kiedy to Księżyc przez chwilę znajduje się między słońcem a Ziemią, zasłaniając w ten sposób światło słoneczne i sprawiając, że widoczne są jedynie lśniące obręcze, choć jest zjawiskiem naturalnym, w starożytności postrzegane było jako coś nadzwyczajnego, a nawet oznaka czegoś złego. Zaćmienie słońca, choć niezwykle atrakcyjne, jest groźne dla wzroku, a oglądane bez odpowiednich okularów, może doprowadzić do jego uszkodzenia.
Całkowite zaćmienie słońca z 8 kwietnia było pierwszym w USA od 21 sierpnia 2017 roku, w Meksyku od 11 lipca 1991 roku, a w Kanadzie od 26 lutego 1979 roku, czyli od 45 lat! Najbliższe tego typu zjawisko w okolicach USA będzie miało miejsce 30 marca 2033 roku, kiedy to słońce zostanie zasłonięte nad Alaską, całkowite zaćmienie w USA zaś nastąpi ponownie dopiero 23 sierpnia 2044. Ostatnie w tym roku zaćmienie słońce będzie miało miejsce 2 października i podziwiać je będą mogli mieszkańcy Ameryki Południowej, Hawajów, najbardziej wysuniętych na południowy-zachód części Meksyku oraz części Antarktydy.
Zdjęcia i nagranie NASA z całkowitego zaćmienia słońca 2024
W sieci znaleźć można już bardzo dużo fotografii, przedstawiających ten szczególny moment. NASA zaś prowadziła transmisję z całego zdarzenia, dzięki czemu pewną jego namiastkę mogli mieć także mieszkańcy innych państw, w tym Polacy - całkowite zaćmienie słońca nastąpiło 8 kwietnia, około godziny 20:00 naszego czasu. Sprawdź fotografie z zaćmienia słońca w galerii na samej górze, poniżej zaś zobacz nagranie NASA (trwa ono ponad 3h, moment jest widoczny chociażby w czasie ok. 1:16:20-1:16:50).
Polecany artykuł: