NASA opracuje czas księżycowy! Ma zostać wprowadzony do końca 2026 roku

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

NAUKA

NASA opracuje czas księżycowy! Ma zostać wprowadzony do końca 2026 roku

2024-05-02 9:17

NASA wprowadzi Czas Księżycowy! Będzie to nowy system czasu dla Księżyca lecz również statków kosmicznych. Biały Dom oczekuje, że do końca bieżącego roku agencja przedstawi już ogólną ideę. Cały plan i jego wprowadzenie w życie ma odbyć się już w roku 2026.

Skoordynowany Czas Księżycowy (CLT) ma umożliwić precyzyjne określanie czasu nie tylko na Księżycu. Skąd ten pomysł? Czas na Księżycu płynie szybciej. Chociaż są to zaledwie mikrosekundy, to ma to ogromne znaczenie dla technologii. Mniejsza grawitacja na srebrnym globie sprawia bowiem, że każdy dzień jest tam krótszy o 58,7 mikrosekundy w porównaniu z Ziemią. Zwykłe zegarki dla astronautów już nie wystarczą.

- Zegar atomowy na Księżycu będzie tykał z inną częstotliwością niż zegar na Ziemi. Ma to sens, gdy udajesz się na inną planetę, jak Księżyc czy Mars, by każda miała swoje własne bicie serca - poinformował szef NASA ds. komunikacji i nawigacji - Kevin Coggins.

Jaki prezent dla fana Apple? Gadżety do iPhone, iPad, Macbook i wiele więcej!

Artemis II i Artemis III  - odroczenie misji

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła na początku stycznia 2024 roku, że lądowanie astronautów na Księżycu w ramach misji Artemis III odbędzie się w 2026 roku. To rok później, niż początkowo planowano. W 2025, czyli rok później, wyruszy też poprzedzająca ją misja Artemis II mająca zabrać astronautów w lot wokół Księżyca. Skąd taka decyzja? Opóźnienie ma dać więcej czasu na rozwiązanie problemów związanych z bezpieczeństwem misji.

"Wracamy na Księżyc w sposób, w jaki nigdy wcześniej tam nie byliśmy, a bezpieczeństwo naszych astronautów jest najwyższym priorytetem NASA, kiedy przygotowujemy się do przyszłych misji Artemis" - powiedział szef agencji Bill Nelson. (PAP)

QUIZ: Czy mógłbyś polecieć w kosmos? Szybki test!

Pytanie 1 z 7
Czy masz co najmniej 152 cm wzrostu?
Źródło: NASA opracuje czas księżycowy! Ma zostać wprowadzony do końca 2026 roku