Ważne zmiany dla osób szczepionych poza granicami Polski! Sprawdź, co się zmieni od 22.12.2021

i

Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Ważne zmiany dla osób szczepionych poza granicami Polski! Sprawdź, co się zmieni od 22.12.2021

Ważne zmiany dla zaszczepionych jeszcze przed świętami! Sprawdź!

2021-12-20 16:52

Szczepionki przyjęte poza granicami Polski zostaną uznane także w kraju! Takie zmiany Ministerstwo Zdrowia zapowiada jeszcze przed świętami. Trzeba spełnić jeden warunek. Jaki? Sprawdź!

Spis treści

  1. Certyfikat Covid-19: Jak pobrać?
  2. Szczepienie w innym kraju
  3. Jak uzyskać paszport covidowy? [DOKUMENTY]

Ważne zmiany dla osób zaszczepionych jeszcze przed świętami! Ministerstwo Zdrowia opublikowało informacje dotyczące uznania w Polsce szczepień, które zostały wykonane poza granicami Polski.

Czytaj także: Kolejna szczepionka z rekomendacją EMA. Kiedy zaszczepimy się Nuvaxovid?

- Minister Zdrowia informuje, że począwszy od dnia 22 grudnia 2021 r., każdy obywatel RP oraz cudzoziemiec uprawniony do udziału w Narodowym Programie Szczepień, który przyjął poza granicami kraju szczepienie przeciwko COVID-19 w schemacie podstawowym oraz z uwzględnieniem dawki przypominającej, szczepionką dopuszczoną do obrotu na terytorium Unii Europejskiej (UE) lub równoważną tym szczepionkom, znajdującą się w wykazie odpowiedników szczepionek dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH - Państwowy Instytut Badawczy, może zgłosić się do wybranego punktu szczepień w celu wprowadzenia do krajowego systemu ewidencji szczepień prowadzonego w systemie e-Zdrowie (P1) szczepienia dokonanego za granicą - czytamy w komunikacie.

W przypadku dawki przyjętej po schemacie podstawowym, tj. przypominającej, możliwe jest wprowadzenie do krajowego systemu ewidencji szczepień tylko szczepienia przeprowadzonego szczepionką zgodną z wykazem szczepionek stosowanych jako dawka przypominająca w Polsce.

Certyfikat Covid-19: Jak pobrać?

Na podstawie wprowadzonej do systemu dokumentacji, w systemie e-Zdrowie zostanie automatycznie wygenerowany Unijny Certyfikat COVID-19 (UCC), który będzie można samodzielnie pobrać i wydrukować z Internetowego Konta Pacjenta oraz aplikacji mobilnej „mObywatel” lub poprosić o wydrukowanie UCC aplikacji podczas wizyty w punkcie szczepień lub w placówce POZ.

Przewidziane są dwie ścieżki postępowania:

  • dla osób, które posiadają UCC uzyskany w innym kraju,
  • oraz dla osób, które legitymują się innymi dokumentami potwierdzającymi przyjęcie szczepienia.

Szczepienie w innym kraju

W przypadku osób, które posiadają UCC uzyskany w innym kraju w celu wprowadzenia danych do krajowego systemu ewidencji szczepień należy przedłożyć w punkcie szczepień certyfikat UCC potwierdzający przyjęcie każdej z dawek. Nie wymaga się, aby certyfikat UCC był tłumaczony na język polski.

Czytaj także: Influencerka zapłaci równowartość 840 mln zł grzywny! To kara za uchylanie się od podatków

Jak uzyskać paszport covidowy? [DOKUMENTY]

Warunkiem niezbędnym do uznania na podstawie UCC szczepienia dokonanego za granicą w krajowym systemie e-Zdrowie (P1) jest przedłożenie przez osobę zainteresowaną następujących dokumentów w punkcie szczepień:

  • Oryginału UCC wraz z kopią, potwierdzającego przyjęcie szczepienia przeciwko COVID- 19 poza granicami kraju,
  • Oświadczenia osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych związanych z wprowadzeniem szczepienia wykonanego poza granicami kraju do systemu krajowego w związku z automatycznym wygenerowaniem z systemu e-Zdrowie (P1) Unijnego Certyfikatu COVID-19 po zakończeniu pełnego cyklu szczepienia

Więcej informacji znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Marzysz o komplecie punktów? Marz dalej

Pytanie 1 z 10
Słonie są:
CM Medyk wykorzystał innowacyjną metodę badania na koronawirus i zrobił bezpieczną imprezę
Źródło: Ważne zmiany dla zaszczepionych jeszcze przed świętami! Sprawdź!