Darmowe szczepienia przeciwko grypie w Warszawie - stolica kolejny już raz zapewni bezpłatne preparaty szczepienne mieszkańcom i mieszkankom najbardziej narażonym na ciężki przebieg choroby. Akcja jest szczególnie ważna teraz, u progu wzrostu zakażeń Sars-CoV-2. Jednoczesne zakażenie koronawirusem i wirusem grypy, zwiększa ryzyko ciężkiego przechorowywania i wystąpienia powikłań. Ponadto obie choroby w początkowej fazie mają bardzo podobne symptomy, a to stwarza ryzyko błędnej diagnozy i objęcia kwarantanną osób chorych na grypę. Zapewniające odporność szczepienie jest więc najlepszym wyjściem z sytuacji. Warszawski ratusz informuje, że ponad 3,3 mln zł zostanie wydanych na zakup 70 tys szczepionek i przeprowadzenia całej akcji darmowych szczepień. W dalszej części artykułu dowiecie się, jakie grupy będą mogły z niej skorzystać.
Darmowe szczepienia w sezonie grypowym
Jak długo trwa akcja darmowych szczepień? Ze strony warszawskiego ratusza dowiadujemy się, że szczepienia będą przeprowadzanie przez cały sezon grypowy czyli od września do marca. Skorzystają z nich zaś grupy najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby: seniorzy, kobiety w ciąży, małe dzieci oraz osoby w kryzysie bezdomności.
Grypa 65+, czyli darmowe szczepienia dla seniorów i seniorek w Warszawie
Program Grypa 65+ rozpoczął się w 2004 roku. Przeznaczony dla osób powyżej 65. roku życia, ma na celu zmniejszenie zachorowalności na grypę. Dane epidemiologiczne wskazują, że z programu Grypa 65+ korzysta bardzo wiele osób. W sezonie 2020/2021 zaszczepiło się blisko 40 tys. seniorów i seniorek. Wiele wskazuje na to, że w podobnie będzie i tym razem.
Darmowe szczepienia dla kobiet w ciąży i małych dzieci
W ponad 50 przychodniach w Warszawie można bezpłatnie zaszczepić dzieci od 6. do 60 miesiąca życia (pół roku - 5 lat). Z darmowych szczepień na grypę skorzystają też kobiety w ciąży. Łączny koszt akcji szczepień dla obu grup to 1 120 000 zł. Miasto zaszczepi ok. 11 tys. maluchów i 6 tys. kobiet w ciąży.
Bezdomni szczepią się na grypę za darmo
Program szczepień dla osób w kryzysie bezdomności rozpoczął się w 2005 roku. Akcja prowadzona jest w ponad 20 noclegowniach i schroniskach na terenie Warszawy. Rocznie ze szczepień korzysta ok. 600 osób. Głównym celem programu jest zmniejszenie zachorowalności na grypę i infekcje grypopodobne oraz ograniczenie wskaźnika powikłań z powodu zachorowania na grypę wśród osób przebywających w warszawskich noclegowniach i schroniskach.
Polecany artykuł:
Źródło: um.warszawa.pl
Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!
Źródło: Warszawa: DARMOWE SZCZEPIENIE PRZECIWKO GRYPIE - kto może skorzystać?