Ukradł puszkę WOŚP. Teraz przeprasza w liście z zakładu karnego

i

Autor: Facebook/Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy Ukradł puszkę WOŚP. Teraz przeprasza w liście z zakładu karnego

Ukradł puszkę WOŚP. Teraz przeprasza w liście z zakładu karnego

2022-02-07 17:48

1633 sztaby, 102 555 wolontariuszy - te wszystkie osoby zbierały pieniądze do puszek Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na ulicach w całej Polsce i na świecie. Zdarza się to rzadko, ale i w tym roku jedna z puszek została skradziona. Złodziej wysłał list do Jurka Owsiaka, w którym przeprasza za swoje zachowanie. Co napisał?

- Napisałem do państwa ten list w celu przeproszenia za kradzież puszki z pieniędzmi i bardzo ubolewam nad tym, bardzo żałuję - czytamy w liście z zakładu karnego, który został wysłany do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jurek Owsiak opublikował go na facebookowej stronie fundacji.

Czytaj także: WOŚP 2022: Ostateczna kwota. Kiedy będzie wiadomo, ile pieniędzy zebrano? [DATA]

- W puszcze czasem znajduje się kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym roku raper w Krakowie wrzucił 50 000 zł do puszki wolontariusza z uśmiechem na ustach. W zeszłym roku było podobnie. Puszki stoją w sklepach, na stacjach benzynowych, w klubach. Puszki nie chroni łańcuch, kłódka, a papierowa banderola. Samą puszkę można otworzyć palcem i okazuje się, że od kilku lat odnotowujemy pojedyncze sytuacje, kiedy ktoś puszkę sobie przywłaszcza. Dosłownie!

Rok temu puszka zabrana ze sklepu znalazła się wraz z osobą, która ją zabrała, na filmie. Odnalezienie jej było tylko kwestią czasu. Przy takiej jednostkowej skali to niesamowity obciach i niesamowity wstyd. W tym roku w Internecie zobaczyłem wiadomość z policyjnych kronik. Jak do tej pory jedną jedyną – znowu kradzież puszki w sklepie. Sprawca zatrzymany. Wcześniej zdarzało się to częściej, ale niezmiennie, co roku mówiłem głośno, że nie zmienimy żadnych zasad. Właśnie tak zbieramy pieniądze na Orkiestrę! Żadnej dodatkowej ochrony, po prostu wszystko opiera się na zaufaniu. I tego się nauczyliśmy. I to jest największą wartością organizowanych przez nas Finałów. Ten wzajemny szacunek dla nas organizujących Finał, a później wydających zebrane pieniądze na sprzęt medyczny. I tych, którzy przekazują swoją energię i czas na to, aby do puszki zbierać pieniądze - pisze Jurek Owsiak.

Czytaj także: Gorąca 20 Radia ESKA - poznajcie zwycięzców licytacji na WOŚP 2022! Jaki hit wybrali?

- Taki list otrzymałem dosłownie przed chwilą. Dane adresata zasłaniam, ale czytając go już będziecie wiedzieli – przyszedł z zakładu karnego. Coś się musiało stać, może rozmowa z wychowawcą, może rozmowa z kimś innym, ale na pewno stało się coś dobrego. Z naszej strony wysłaliśmy list, w który po prostu zapytaliśmy, jak autor tego listu zrekompensuje ten swój czyn. Może to zrobić w każdej chwili, bo najbardziej liczy się to, że sami do takiego momentu dochodzimy. A cały czas chodzi o tekturową puszkę, tekturowe pudełko, w którym jest zawarta ogromna wartość słowa zaufanie. I tylko dodam, że na naszych aukcjach prezentujemy bardzo dużo tzw. sztuki więziennej. Ludzi, którzy po drugiej stronie muru, bez obwiniania całego świata za swoje występki, po prostu, po ludzku, po przyjacielsku, wysyłają nam swoje prace przeznaczone na licytacje. Wycinanki, szkatułki, biżuterię z chleba, rysunki, pastele, drewniane kompozycje. No jest tego sporo. A my to chętnie wystawiamy. Myślę, że list, który przeczytacie, ma w sobie tę próbę powrotu do dobrej rzeczywistości, której autorowi życzymy z całego serca. I mamy nadzieję, że to, co skroił, odda w całości - napisał Owsiak.

Pełną treść listu publikujemy poniżej:

QUIZ. Wiesz, ile lat grozi za to przestępstwo? W kilku przypadkach możesz doznać szoku

Pytanie 1 z 20
Jaka kara grozi za dostarczenie alkoholu osobie małoletniej?
Wrzucili Owsiakowi do puszki WOŚP 20 tys. złotych. UPYCHALI KASĘ na środku Krupówek
Źródło: Ukradł puszkę WOŚP. Teraz przeprasza w liście z zakładu karnego