Zapewne wielu z nas nie zastanawia się szerzej nad pismem. Kwestia znaku to jednak niezwykle ważny temat, podstawowy, jeśli chodzi o dalsze rozważania nad pismem i tekstem w ogóle. Jeszcze bardziej interesującą kwestią jest wizualna forma znaku, a tą zajmuje się dziedzina, zwana typografią. To właśnie badacze i specjaliści działający w jej obrębie dbają o to, by znak sam w sobie był w stanie przekazać emocje i główne przesłanie danego tekstu. W najbardziej pierwotnym rozumieniu typografia określana jest jako sztuka i technika posługiwania się czcionką, literą drukowaną i innymi znakami drukarskimi, dziś aspekt ten dotyczy w dużym stopniu świata wirtualnego i posługiwania się pismem właśnie w tej przestrzeni.
ZOBACZ TAKŻE: Pomoc Ukrainie. Domy Samodzielnych Mam - wyjątkowe miejsce, które potrzebuje wsparcia finansowego
Czego wymaga sztuka typografii?
Choć wybór czcionki przy pisaniu, to dla nas kwestia szybkiego wyboru, to projektowanie krojów pisma jest pracą wymagającą czasu, ogromnej cierpliwości, skrupulatności oraz.. talentu i wyobraźni. To także świadomość uczuć jakie budzą w nas konkretne znaki oraz umiejętność dostosowania ich do odbiorców. Jednym z najważniejszych artystów młodego pokolenia, który zajmuje się projektowaniem krojów pisma, jest Mateusz Machalski - autor logotypów, identyfikacji wizualnych, okładek płyt czy książek. Po ukończeniu studiów na stołecznej Akademii Sztuk Pięknych zdecydował się na rozpoczęciu doktoratu. Oznacza to nie tylko dalszą naukę i rozwój zawodowy, ale także pracę ze studentami
Drogowskazy Eski Rock
W Drogowskazach Mateusz opowiada o wyzwaniach jakie stoją przed projektantami pism, doświadczeniach pracy z legendarnymi grafikami, typografii, atmosferze na artystycznych uczelniach i planach na przyszłość. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
Listen to "W świecie znaków. Typografia i projektowanie krojów pisma" on Spreaker.