Drogowskazy / Alienacja rodzicielska

i

Autor: EskaRock

Alienacja rodzicielska - przyczyny i skutki. Jak odzyskać więź z dzieckiem zerwaną w wyniku przemocy?

2022-05-27 15:50

Jakie są przyczyny i skutki alienacji rodzicielskiej? Jak można jej zapobiegać i gdzie alienowany rodzic może szukać pomocy? W tej edycji Drogowskazów goście Michała Poklękowskiego odpowiedzą na wszystkie najważniejsze pytania i opowiedzą o tym, jak odzyskać więź z dzieckiem, zerwaną w wyniku alienacji.

Alienacja rodzicielska to forma przemocy, która skupia się przede wszystkim na utrudnianiu kontaktów z dzieckiem jednemu z rodziców przez drugiego rodzica, do czego dochodzić może (i niestety dochodzi bardzo często), np. po rozwodzie. Jak rozpoznać to groźne zjawisko, z czego ono wynika i jakie są jego konsekwencje dla dzieci i dla dorosłych? Na wszystkie najważniejsze pytania odpowiadają goście kolejnego odcinka Drogowskazów - Agata Jarzyna, psycholog z Komitetu Ochrony Praw Dziecka oraz Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji Itaka - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kredyt hipoteczny - jak Polacy radzą sobie ze spłatą rat? Jakie zmiany czekają kredytobiorców?

Czym jest alienacja rodzicielska?

Według statystyk co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, a przynajmniej połowa małżonków w chwili rozstania ma już dzieci. Rodzice nie zawsze mogą dojść do porozumienia w sprawie podziału majątku i swoich pociech. Coraz częściej jedna ze stron utrudnia tej drugiej spotykanie się ze swoim synem lub córką. Alienacja to nastawianie dziecka przeciwko drugiemu rodzicowi, wymuszanie wobec niego negatywnych emocji i przedstawiania go w złym świetle. Może przybierać różne formy, od wymyślania przeszkód dotyczących spotkań do przekupstwa, gdzie oferuje się dziecku np. zabawkę lub elektroniczkę, aby zniechęcić go do drugiego rodzica.

Alienacja rodzicielska - konsekwencje

Problem wychowawczy często wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Alienacja rodzicielska przyczynia się do pojawiania się poważnych zaburzeń zdrowotnych, emocjonalnych i rozwojowych. Dziecko może mieć problem w okazywaniu miłości rodzicom, problemy ze snem i odżywianiem, ograniczone zaufanie, niską samoocenę, a nawet wycofać się społecznie, co może prowadzić do depresji. Jak udzielić wsparcia takiej osobie? Do kogo alienowany rodzic może się zwrócić? Z pomocą przychodzą Agata Jarzyna i Izabela Jezierska-Świergiel, które w kolejnej edycji podcastu Drogowskazy poruszają temat alienacji.

Listen to "O przyczynach i skutkach alienacji rodzicielskiej" on Spreaker.