Twój kot wie, że do niego mówisz ale i tak Cię ignoruje. Jest nowe badanie w tej sprawie

i

Autor: PIxabay

Twój kot wie, że do niego mówisz ale i tak Cię ignoruje. Jest nowe badanie w tej sprawie

2022-10-26 15:48

Koty są super, to wiemy. Trudno się im oprzeć, potrafią naprawdę skutecznie nami manipulować. Właściwie to nic w tym złego, każdy kto ma swojego futrzaka potwierdzi, że bycie etatowym dozownikiem jedzenia, służbą zdrowia i urządzeniem głaszcząco-przytulającym ma więcej zalet niż wad. Tylko jak to jest z tą komunikacją?

Jeden z najbardziej popularnych dowcipów o kotach to ten, w którym zwierzak sam sobie zadaje pytanie: „a co jeśli to tak naprawdę ja jestem zwierzęciem domowym tego większego?” Niezależność kotów jest legendarna, ale przecież zdarza się wiele spośród nich, które są w stosunku do ludzi komunikatywne, a nawet zupełnie kontaktowe. Sam fakt, że miauczą jest ewolucyjnym przystosowaniem, ponieważ między sobą najczęściej nie komunikują się głosowo. Wiedzą natomiast doskonale, że ludzie zareagują na miauczenie kota, który jest głodny, chce wyjść albo prosi o posprzątanie żwirku. Co ciekawe, niektóre koty wręcz testują na swoich opiekunach różne rodzaje miauczenia by sprawdzić, na które zareaguje szybciej. Spryciarze.

Klub 27 - klątwa, która wisi nad młodymi i sławnymi? /Eska ROCK

Tymczasem ludzie także chętnie nawiązują werbalny kontakt z kotami. Jedni używają „kici-kici”, inni „pst-pst”, a jeszcze inni po prostu mówią do kotów jak do malutkich dzieci. W przypadku psów tego typu komunikacja daje efekty prawie od razu. Z kotami tak łatwo nie jest, ale nie znaczy, że nie da się tego zbadać. Na łamach naukowego czasopisma Animal Cognition ukazał się artykuł trojga francuskich badaczek, które podzieliły sposób komunikacji z kotami na 2 rodzaje: ADS (adult directed speech) – sposób mówienia do dorosłych ludzi; oraz CDS (child directed speech) – sposób mówienia zdrobnieniami i zgrubieniami, jak do małych dzieci. Celem badania było najpierw sprawdzenie czy koty inaczej reagują na te dwa sposoby komunikacji. Podczas drugiego etapu badań sprawdzono czy zwierzęta inaczej odpowiadają na komunikację ze strony osoby znanej czy obcej.

Żeby to sprawdzić wyselekcjonowano 16 kotów wraz z ich właścicielami. Zwierzaki słuchały nagranych próbek mowy oraz swoich opiekunów. Wyniki badań są co najmniej ciekawe.

- Koty potrafią odróżnić, gdy ich opiekunowie mówią do nich w CDS od mowy ADS skierowanej do innych osób – czytamy w omówieniu badania – Gdy robią to obce im osoby, nie rozróżniają sposobów wypowiadania się. Nasze wyniki pokazują wagę relacji jeden-na-jeden z kotami, które pozwalają ludziom i kotom wytworzyć silne więzy.

Zatem tak, mieszkające z Wami od dawna koty doskonale zdają sobie sprawę kiedy zwracacie się właśnie do nich. Potrafią skojarzyć Wasz sposób wypowiadania się do nich, intonację i melodię. Mimo tego, dalej z pełną świadomością Was ignorują.