Autor: Fabryka Norblina

i

Autor: Fabryka Norblina To nie jest zwykłe muzeum. Nowa atrakcja na Woli

To jedyne takie miejsce na świecie! Czym wyróżnia się Muzeum Fabryki N​orblina?

2021-12-02 18:01

To jedyne takie muzeum w Polsce, a nawet na świecie! W najbliższą sobotę Muzeum Fabryki N​orblina otwiera się na gości. Budynki zakładu przeszły niedawno całkowitą rewitalizację i od razu stały się turystyczną atrakcją stolicy.

Unikatowe zwiedzanie

To nie jest typowe muzeum! Zwiedzanie ma charakter... gry miejskiej. Eksponaty są rozsiane po całym budynku byłego zakładu. Goście zostaną oprowadzeni po fabryce przez specjalnie przygotowaną aplikację, składaną mapę lub przewodników. Do wyboru zwiedzających są cztery ścieżki:

  • Budynki i Architektura,
  • Maszyny i Urządzenia,
  • Ludzie
  • oraz Wyroby.

Ponadto można wybrać stopień zaawansowana przewodnika - począwszy od poziomu ekspert do poziomu rodzinnego, który zarówno rodzicom, jak i dzieciom dostarczy zabawy i atrakcji. - To jest pomysł na muzealnictwo, który nie ma jednej przestrzeni. Muzeum jest wszędzie i opowiada historię Fabryki Norblina. Na każdym kroku na zwiedzających czekają zatem kolejne eksponaty, jak zabytkowa prasa hydrauliczna 1000 T czy kolekcje platerów znajdujące się w gablotach wykonanych m.in. z historycznych wózków - mówi Artur Setniewski, dyrektor muzeum.

Czytaj także: Rajd Barbórka 2021 - KAMENA RALLY TEAM pod patronatem Radia ESKA!

Autor: Fabryka Norblina

i

Autor: Fabryka Norblina

To na razie test

Otwarte w sobotę, 4 grudnia muzeum to eksperyment, czy taka forma będzie przystępna dla zwiedzających. Właściciele Fabryki oczekują na opinie gości, co pomoże w rozwoju muzeum - takiej formy otwartej, z tą różnorodnością przestrzeni nie ma - ani w Polsce, ani w Europie, ani na świecie. Chcemy zobaczyć, jak Muzeum funkcjonować będzie w praktyce i w codziennym życiu Fabryki, a także co możemy udoskonalić, by jak najlepiej odpowiedzieć na oczekiwania zwiedzających kompleks warszawiaków i turystów - mówi dyrektor muzeum.

Artystyczne otwarcie

Weekendowy początek działalności muzeum uświetni występ Kolektywu Inicjatyw Nowocyrkowych, który w nowoczesny sposób pokaże życie toczące się w fabryce - to jest spektakl nowocyrkowy, który wykorzystuje techniki cyrkowe żeby opowiedzieć jakąś historię. Tutaj inspirujemy się historią fabryki Norblina. Mamy nadzieję, że publiczność da wprowadzić się w trans fabrycznego życia - w takt pokazów manipulacji rekwizytami, żonglerki i akrobatyki - mówi Anna Dzilińska z Kolektywu INC. Występy będzie można zobaczyć w sobotę i niedzielę o 18:00 w budynkach Fabryki.

Rewitalizacja dawnych zakładów została zakończona w listopadzie. Oprócz eksponatów muzealnych, fabryka oferuje część gastronomiczną czy klimatyczne kino, w którym można obejrzeć najnowsze produkcje. W budynku powstają także sklepy i lokale usługowe.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

SKOKI NARCIARSKIE. Wszystko o Polakach | ESKA XD - Niesportowe zachowanie #37

QUIZ. Czwartkowy test z geografii. Toskania, Bawaria, inne. Gdzie w Europie leży ta kraina?

Pytanie 1 z 15
W jakim państwie leży kraina o nazwie Kraina?
Źródło: To jedyne takie miejsce na świecie! Czym wyróżnia się Muzeum Fabryki N​orblina?