szczepienia

i

Autor: Urząd m.st. Warszawy, mat. prasowe

Te grupy zawodowe otrzymają szczepienia szybciej! Sprawdź, o które zawody chodzi

2021-04-12 19:26

Pięć grup zawodowych zostanie zapisanych do szczepienia w trybie priorytetowym - zapowiedział pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Do tego pomysłu przychylił się już minister zdrowia, a dotyczy to blisko 2 tysięcy osób. O które grupy chodzi?

Kilka grup zawodowych zostanie zaszczepionych w najbliższych dniach. Chodzi o 1800 osób. To osoby związane z organizacją procesu szczepień. Kto dostanie szczepionki wcześniej?

W trybie priorytetowym zostaną zaszczepieni:

  • dyspozytorzy ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania,
  • pracownicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych,
  • CEZ (Centrum e-Zdrowia)
  • Chmura Krajowa obsługująca System Centralnej Rejestracji,
  • Pracownicy instytucji, które dostarczają tlen do szpitali.

Pracownicy tych instytucji mają być zaszczepieni w najbliższych dniach, żeby zapewnić ciągłość procesu szczepień w Polsce.

Czytaj także: Przedszkola i żłobki jednak OTWARTE? Umożliwia to luka w rozporządzeniu!

- W przypadku 17 z tych instytucji zostały wydane opinie negatywne, po konsultacjach z Radą Medyczną przy premierze, natomiast w przypadku pięciu takich grup skierowałem do ministra zdrowia prośbę o możliwość szczepienia pracowników tych podmiotów w trybie priorytetowym i pan minister przychylił się do tego - powiedział Dworczyk.

Szczepienia w zakładach pracy

Szczepienia w zakładach pracy mają ruszyć już w maju. Wszystko zależy jednak od koncernów produkujących szczepionki i ilości otrzymanych preparatów. Pełnomocnik ds. szczepień, Michał Dworczyk, zapowiedział, że do końca miesiąca wypracowane zostaną precyzyjne zasady prowadzenia szczepień w zakładach pracy. Warunkiem jest jednak odpowiednia ilość dostarczonych szczepionek.

- Musimy zdawać sobie sprawę, że uruchomienie tej formy szczepień będzie możliwe w sytuacji, kiedy szczepionki dotrą do Polski. Na razie przypomnę, że w oparciu o sieć, która funkcjonuje w tej chwili w Polsce, czyli ponad 6,5 tys. punktów, nie wykorzystujemy nawet 50 proc. możliwości prowadzenia szczepień, więc byłoby nieroztropne uruchamianie kolejnych form szczepień (...) w sytuacji, kiedy nie ma więcej szczepionek - wskazał szef KPRM.

 Zapowiedział, że pilotaż szczepień w firmach planowany jest na połowę maja. Dworczyk wyraził jednocześnie nadzieję, że jeśli sprawdzą się deklaracje producentów, szczepienia w zakładach pracy ruszą najdalej na przełomie maja i czerwca.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Już przy 7/10 jesteś prawdziwym "KOTEM"

Pytanie 1 z 10
W powieści Philipa K. Dicka mieliśmy do czynienia ze stygmatami Palmera Eldritcha. Iloma?
Wizyta Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w punkcie szczepień przeciw COVID-19
Źródło: Te grupy zawodowe otrzymają szczepienia szybciej! Sprawdź, o które zawody chodzi