Talibowie zorganizowali kofnerencję prasową

i

Autor: EPA/STRINGER/PAP Talibowie zorganizowali kofnerencję prasową

Strzelanina w Afganistanie: Co najmniej dwie osoby nie żyją

2021-08-18 16:37

Coraz bardziej napięta sytuacja w Afganistanie. Co najmniej 2 osoby zginęły, a 12 zostało rannych podczas protestu przeciwko talibom w położonym na wschodzie kraju Dżalalabadzie - informuje katarska telewizja Al-Dżazira. Według lokalnych mediów ogień otworzyli rozpraszający tłum talibowie.

Coraz trudniejsza sytuacja w Afganistanie. Demonstranci zdjęli flagę talibów z ronda w centrum Dżalalabadu leżącego na drodze z Kabulu do granicy z Pakistanem i zastąpili ją czarno-czerwono-zielonym sztandarem, którego używał obalony prozachodni rząd - relacjonuje Al-Dżazira.

Krążące po sieci nagrania pokazują tłum uciekających ludzi. Słychać też odgłosy strzałów. Z kolei 17 osób zostało zranionych również przez tłum, który chciał się wedrzeć na teren lotniska w stolicy Afganistanu - Kabulu.

Brutalną reakcję talibów i starcia z protestującymi potwierdzają też źródła telewizji CNN. Agencja Associated Press i BBC podają, że talibowie strzelali w powietrze.

Al-Dżazira opierając się na swoich źródłach poinformowała o dwóch ofiarach śmiertelnych i 12 rannych. Krążą sprzeczne informacje dotyczące bilansu ofiar, zachodnie agencje prasowe i media nie są w stanie zweryfikować doniesień o ich liczbie. Talibowie nie skomentowali wydarzeń w Dżalalabadzie.

Czytaj także: Afganistan. Przez chaos w kraju pierwsza afgańska paraolimpijka nie poleci na igrzyska

- Chciałem wyrazić szacunek dla flagi Afganistanu i powstrzymać talibów przed bezczeszczeniem tego sztandaru. Wtedy wybuchła strzelanina, otoczyli mnie talibowie, grozili mi i bili mnie - powiedział telewizji CNN jeden z uczestników protestu. Stacja podkreśla, że demonstracja została zainicjowana przez młodzież, ale wzięły w niej udział osoby w różnym wieku.

Dżalalabad jest tradycyjnym centrum obchodów przypadającego 19 sierpnia, czyli w czwartek, afgańskiego święta niepodległości. Dzień niepodległości upamiętnia uznanie niepodległości Afganistanu przez Wielką Brytanię w 1919 r

Afganistan przejęty przez talibów: Co dokładnie się wydarzyło?

W niedzielę, 15 sierpnia, talibowie zajęli Kabul, stolicę Afganistanu. Prezydent Aszraf Ghani wyjechał do Tadżykistanu. Wcześniej fundamentalistom udało się przejąć kilka innych ważnych miast kraju. To efekt ich ofensywy po decyzji o wycofaniu wojsk amerykańskich. Przejęcie władzy przez talibów może oznaczać m.in. znaczne ograniczenie praw kobiet. Wcześniej bojownicy stosowali bardzo radykalne działania opierające się na prawie szariatu, m.in. publiczne egzekucje czy amputacje.

Talibowie zajęli Afganistan
Sonda
Powrót do szkół 2021. Powinien obowiązywać podział klas na zaszczepione i niezaszczepione?
Źródło: Strzelanina w Afganistanie: Co najmniej dwie osoby nie żyją [WIDEO]