trumna

i

Autor: pixabay Zdjęcie poglądowe

Schował się do trumny podczas kontroli ZUS, bo pracował na L4! Niestety zakaszlał

2023-03-09 15:09

Kontrole pracowników ZUS w województwie kujawsko-pomorskim wykrywają coraz to większą liczbę przypadków „łamania” zwolnień lekarskich. Podobna sytuacja ma miejsce w całym kraju. Przykładem jest właściciel jednego z zakładów pogrzebowych, który pracował na L4. Mężczyzna schował się do trumny podczas wizyty Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zdradził go kaszel.

Jak zasugerowała rzeczniczka kujawsko-pomorskiego oddziału ZUS, Krystyna Michałek w rozmowie z Gazetą Pomorską – kreatywność Polaków niestosujących się do warunków zwolnienia lekarskiego jest coraz większa. Najbardziej osobliwym przypadkiem była jedna z kontroli w zakładzie pogrzebowym, którego właściciel przebywał na L4, lecz – jak się okazało – nadal pracował.

- Podczas kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnienia lekarskiego w swoim miejscu pracy schował się w trumnie, no i zdradził go po prostu kaszel – poinformowała Michałek.

Awaria wodociągowa w Bydgoszczy. Do zapadliska wpadły dwa auta

W przypadku, gdy osoba przebywająca na zwolnieniu korzysta z niego nieprawidłowo, np. pracuje, remontuje mieszkanie, czy wykonuje inne prace – wypłata świadczenia zostaje cofnięta. Jeśli została jednak już wypłacona – osoba musi zwrócić pieniądze. Jak podaje portal O2 - ze zwrotem zasiłku w województwie kujawsko-pomorskim musieli już zmierzyć się m.in. weterynarz, lekarz czy nauczyciel.

W całym 2022 roku na terenie województwa ZUS przeprowadził kontrolę 32,5 tys. zwolnień lekarskich. Wielu z mieszkańców nadal wykorzystuje zwolnienia lekarskie niezgodnie z przeznaczeniem. Pracownicy ZUS wstrzymali wypłatę ponad 1,4 tys. zasiłków chorobowych na kwotę 1,3 mln zł. Natomiast w całej Polsce wstrzymano ich 23,8 tys. na kwotę 22 mln zł.

Jak tłumaczy portal O2 – takie kontrole polegają na na ustaleniu, czy osoba korzystająca ze świadczenia w okresie zwolnienia lekarskiego nie wykonuje pracy zarobkowej, lub nie wykorzystuje go w sposób niezgodny z jego celem.

Jak informował nas kujawsko-pomorski oddział ZUS w październiku ubiegłego roku – wśród pracowników przebywających na zwolnieniu znaleźli się nie tylko tacy, którzy wykonywali pracę zarobkową. Wielu chodziło na imprezy, koncerty czy wyjechało na urlop. Zdradziły ich… zdjęcia w social mediach. Osobom tym nie wpadło do głowy, że jeśli ich znajomi mogą zobaczyć w internecie, jak świetnie się bawią – mogą ujrzeć to również pracownicy ZUS.

Listen on Spreaker. Źródło: Schował się do trumny podczas kontroli ZUS, bo pracował na L4! Niestety zakaszlał