Samoloty na Tytanie i rurociąg na Marsie. Oto 14 projektów, które wybrała NASA

i

Autor: NASA Wizualizacja TitanAir

Samoloty na Tytanie i rurociąg na Marsie. Oto 14 projektów, które wybrała NASA

2023-02-08 9:13

Amerykańska agencja kosmiczna właśnie opublikowała listę projektów, w które zamienia zainwestować. Dzięki nim podróżowanie na inne planety Układu Słonecznego ma stać się nie tylko dostępne ale i na tyle szybkie, by kwalifikować się jako „wycieczka”, a nie „wyprawa w jedną stronę”. Nowe silniki, maszyny, materiały i inne rozwiązania. Każdy z projektów otrzyma na start 175 tysięcy dolarów.

Nie jest to może budżet programu SpaceX Elona Muska, ale to pieniądze, które pozwolą naukowcom znaleźć siły i czas na dalsze badania oraz testy proponowanych rozwiązań.

- NASA odważa się umożliwiać niemożliwe – mówi administrator NASA Bill Nelson – To jednak udaje się tylko dlatego, że myśliciele i twórcy pomagają nam wyobrazić sobie i stworzyć przyszłość eksploracji kosmosu.

Jakie koncepcje zwyciężyły i dostaną dofinansowanie?

1. Teleskop w płynie – dzięki kolejnym, coraz lepszym teleskopom możemy poznać jeszcze lepiej kosmos i wypatrywać w nim bogactw naturalnych, życia, obserwować jego prawa. Następna generacja teleskopów może być wykonywana z materiałów o grubości poniżej nanometra, które będą tak delikatne, że praktycznie płynne. Planowany w tej technologii teleskop miałby być lustrem o średnicy 50 metrów. Stabilność półpłynnego materiału osiągnąć można poprzez manipulowanie mikrograwitacją.

2. Fotoforetyczny napęd – ma umożliwić lepsze poznanie ziemskiej mezosfery, czyli między stratosferą a termosferą. Za pomocą wykorzystania zjawiska fotoforezy naukowcy chcą umieścić w tym miejscu atmosfery małe obiekty badawcze, które dzięki napędowi nie będą pod działaniem grawitacji spadać na Ziemię. To wysokości niedostępne dla balonów i samolotów.

3. Zbadanie Lodowych Oceanów gorącą sondą – takie ciała niebieskie jak Ceres, Enceladus, Pluton oraz Europa mają na swojej powierzchni ogromne pokrywy lodowe, czasem o grubości 40 km. Żeby je zbadać potrzeba sondy, która będzie w stanie przebić się przez lód, wytrzymać ciśnienie i sprawdzić co jest w wodzie na dole, a następnie nam o tym opowiedzieć. Autorzy projektu opracowali technologie rozgrzewającej się sondy, która będzie w stanie, jak gorący nóż, wbić do wnętrza Lodowych Oceanów.

4. Wielkie giętkie nanostruktury – brzmi jak oksymoron, ale to prawda. Projekt z MIT to badanie nad tworzeniem sztucznych ultra cienkich i giętkich materiałów, z których będzie można tworzyć duże powierzchniowo rzeczy. Na przykład słoneczne żagle.

5. Rurociąg księżycowy – tak, to prawdziwy pomysł. Chodzi o rurociąg, który pozwalałby na stały pobyt ludzi na Srebrnym Globie. Tlen pozyskiwany byłby z warstw skalnych pod powierzchnią Księżyca za pomocą specjalnie przygotowanych do tego urządzeń i transportowany do ludzkiej bazy, powiązanej z już realizowanym programem Artemis.

6. Napęd na wiązkę śrutu – latanie w kosmosie na laserowym śrucie. Brzmi komicznie, ale przemawia do wyobraźni. Chodzi o tani i wygodny sposób transportowania niedużych ładunków w kosmosie. Koncepcja zakłada wykorzystanie cząsteczek wprawianych w ruch za pomocą lasera. Dla przykładu sonda Voyager 1 potrzebowała 35 lat by opuścić heliosferę. Gdyby miał ten napęd, zrobiłby to według badaczy w niecały rok.

7. Termonuklearny silnik – nowy rodzaj silnika, który ma sprawdzić się także w misjach załogowych na planety Układu Słonecznego

8. Cegły, które same wyrosną – to pomysł opartych na zjawisku biomineralizacji materiałów budowlanych, które zamiast transportować, będzie można wyhodować na miejscu. Sprawdzą się między innymi podczas budowania baz na Marsie.

9. Wielkie obserwatorium nasłuchujące fal długich – nowa generacja kosmicznego nasłuchu, która pozwoli nam usłyszeć i zrozumieć jeszcze więcej.

10. TitanAir – tanie linie lotnicze na Tytanie. Dosłownie. Chodzi o zbudowanie taniego latającego pojazdu z możliwością lądowania na powierzchni płynnej. Byłby to doskonały lądownik wielokrotnego użytku do badania ciał niebieskich o takiej powierzchni. Wedle naukowców na Tytanie znajdują się zbiorniki ciekłego metanu, z których można by skorzystać jak z płynnych lądowisk.

11. Księżycowa latarka na promienie gamma – ma umożliwić badanie powierzchni naszego satelity na znacznie większych odległościach. Jej sercem jest radioaktywny izotop, który wydziela pasywne promieniowanie gamma oraz rentgenowskie.

12. Kosmiczny koronograf do szukania nowej Ziemi – urządzenie DICER (Diffractive Interfeo Coronagraph Exoplanet Resolver) to rodzaj teleskopu, który będzie w stanie przejrzeć na wylot odległe nawet o 10 parseków systemy.

13. Generator energii oparty o ogniwa radioizotopowo-termoradiatywne – czego nie rozumiesz? To rodzaj kolejnej generacji wytwarzania i składowania energii, która pozwoli na przykład napędzać pracę sztucznych satelitów.

14. Napęd na rozszczepialny aerożel - kolejny koncept obiecujący zmniejszenie kosztów wynoszenia naszych urządzeń i pojazdów w kosmos. Aerożel potrafi być wytrzymały i wyjątkowo lekki, dla przykładu 2-gramowa warstwa materiału potrafi utrzymać 2,5-kilogramową cegłę.

Muzyka rockowa lat 90-tych - zagranica. Kultowe krążki z tego okresu