Rocznica powstania w Getcie Warszawskim 2021 - data i miejsce obchodów

i

Autor: Ziemowit Cabanek flickr.ocm Muzeum POLIN

Rocznica powstania w Getcie Warszawskim 2021 - data i miejsce obchodów

2021-04-08 14:55

Będzie to już 78 rocznica powstania w Getcie Warszawskim. Obchody jak co roku skupią się na przywołaniu pamięci o warszawskich Żydach, którzy walczyli i polegli w walce z okupantami. W naszym artykule znajdziecie wszystkie informacje o dacie i miejscu rocznicowych uroczystości.

Rocznica powstania w Getcie Warszawskim 2021 będzie kolejną okazją do wspomnienia heroicznej walki żydowskich powstańców z getta. Zryw miał miejsce w 1943 roku na terenie wydzielonego przez okupantów zamkniętego obszaru, gdzie skupiono warszawską ludność żydowską. To powstanie było pierwszą akcją zbrojną o dużej skali podjętą przez polskie organizacje podziemne przeciwko hitlerowcom oraz pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej przez Trzecią Rzeszę Europie. Bezpośrednią przyczyną powstania była decyzja o likwidacji getta warszawskiego podjęta w ramach realizowanego przez hitlerowców planu zagłady europejskich Żydów. Tragiczny bilans powstania wyniósł co najmniej 56 065 zabitych lub schwytanych. Od tamtych wydarzeń mija już 78 lat, lecz pamięć o walkach jest wciąż żywa. jej kultywowanie jest możliwe między innymi dzięki rocznicowym uroczystościom. Warto wiedzieć, kiedy i gdzie odbędą się w tym roku.

Kiedy jest rocznica powstania w getcie warszawskim?

Powstanie na terenie warszawskiego getta wybuchło 19 kwietnia 1943 roku i trwało do do 16 maja. W tym roku 19 kwietnia wypada w poniedziałek. Należy jednak pamiętać, że już 18 kwietnia rusza związana z obchodami akcja Żonkile.

Gdzie będą obchody rocznicy powstania w getcie warszawskim?

Główne uroczystości rocznicy powstania w warszawskim getcie tradycyjnie odbywają się pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Tak będzie i tym razem. Pomnik znajduje się przy ul. Zamenhofa i al. Ireny Sendlerowej, nieopodal Muzeum Polin. W tym roku uroczystości pod pomnikiem odbywać się będą w reżimie sanitarnym. Będą jednak transmitowane online 19 kwietnia o godzinie 12:00. Pełen program obchodów znajdziecie na stronie Muzeum Polin.

Źródło: Rocznica powstania w Getcie Warszawskim 2021 - data i miejsce obchodów