Budowa taśmociągu ZUSOK

i

Autor: materiały prasowe

Przyjedzie więcej śmieci, będzie więcej ciepła. Przed nami kolejny rok rozbudowy ZUSOK

2022-02-02 19:38

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na Targówku działa od 2001 roku. W ciągu 20 lat znacznie wzrosła liczba mieszkańców stolicy, a co za tym idzie - liczba produkowanych przez nich odpadów. Dlatego na 20-lecie zakładu miasto rozpoczęło jego rozbudowę, która docelowo ma zostać zakończona w 2024 roku.

Przygotowania do wyburzenia wiaduktu nad rondem Sedlaczka

Rozbudowa i bieżąca praca

Założeniem rozbudowy ZUSOK było to, że zakład będzie powiększany i modernizowany, a jednocześnie będzie cały czas pracował. W 2021 r. przy ul. Zabranieckiej trwały prace przygotowawcze oraz budowlane i mechaniczne, m.in. przygotowanie zaplecza robót, infrastruktury socjalnej, przełożenie i poprowadzenie instalacji energetycznej, cieplnej oraz kanalizacyjnej. Wykonawca przygotował tymczasowy magazyn składowania odpadów oraz taśmociąg (linia K1). Zgodnie z nowym przebiegiem ścieżki technologicznej, odpady podawane są do istniejącego kotła – z pominięciem starego bunkra.

Wyznaczono też nową trasę dostaw. Zwożone odpady są monitorowane poprzez każdorazowe ważenie pojazdów przed i po wyładunku. W tym celu zostały wykonane pełnowartościowe, tymczasowe stanowiska pomiarowe, czyli wagi wraz z systemem monitoringu.

Zakład otwarty dla mieszkańców

Na ten rok rozpoczęto montaż dwóch kolejnych linii przetwarzania odpadów, w tym montaż konstrukcji stalowej, a także dostawa oraz montaż samych kotłów. Jak zapowiadają urzędnicy - to będzie bardzo widowiskowe przedsięwzięcie! Rozpocznie się też budowa bunkra, hali wyładunku oraz budynku dla administracji ZUSOK.

O pracy i modernizacji zakładu na co dzień można się dowiedzieć z Centrum Informacyjnego Rozbudowy i Informacji. Na miejscu są też prowadzone warsztaty ekologiczne dla dzieci i młodzieży, jest też wystawa poświęcona utylizacji termicznej odpadów. Centrum mieści się przy ulicy Zabranieckiej 4.

Praca ZUSOK przełoży się na codzienne życie mieszkańców Warszawy - przede wszystkim ustabilizuje rynek odpadów w Warszawie. Kolejnym elementem będzie zagospodarowanie samych odpadów. Będą one przetwarzane w energię i ciepło w procesie tzw. kogeneracji.

- Nasze szacunki mówią, że będzie to 200 000 Mwh energii cieplnej i 100 000 Mwh energii elektrycznej w skali roku. To pozwoli zasilić kilkanaście tysięcy gospodarstw domowych w Warszawie - mówi Jakub Turowicz ze stołecznego MPO.

Rozbudowany i zmodernizowany ZUSOK ma mieć też zielone dachy, które będą sprzyjać retencji wód opadowych. Powstanie też ścieżka edukacyjna.

- Będą tam organizowane wycieczki edukacyjne, żeby każdy chętny mógł zobaczyć, jak wygląda cały proces technologiczny i dowiedział się, na czym polega termiczne przetwarzanie odpadów. - zaznacza Jakub Turowicz.

Slang Młodzieżowy. Udowodnij, że nie jesteś boomerem!

Pytanie 1 z 13
"Srogo" to inaczej...

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Przyjedzie więcej śmieci, będzie więcej ciepła. Przed nami kolejny rok rozbudowy ZUSOK