Broń

i

Autor: zdj. ilustracyjne: Pixabay/Skitterphoto

Pozwolenie na broń „tak proste” jak prawo jazdy? PiS i Konferencja chcą rewolucji!

2021-08-18 8:23

W Polsce podstawową kwestią podczas ubiegania się o pozwolenie na broń palną jest wiek wnioskodawcy, do tego potrzeba egzaminów i sporo kasy.  Prawo dopuszcza możliwość posiadania broni osobom, które ukończyły 21 lat. Te wytyczne mają się jednak zmienić - wszystko za sprawą nowej ustawy, która ma trafić do Sejmu. Co dokładnie ulegnie zmianie?

W Polsce podstawową kwestią podczas ubiegania się o pozwolenie na broń palną jest wiek wnioskodawcy. Prawo dopuszcza możliwość posiadania broni osobom, które ukończyły 21 lat. Ubiegający musi nie stanowić zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego. Należy też podać ważną przyczynę posiadania broni. Bronią mogą także dysponować myśliwi z rocznym stażem, strzelcy sportowi czy kolekcjonerzy.

JAKĄ BROŃ MOŻNA POSIADAĆ BEZ ZEZWOLENIA?

Bez zezwolenia można gromadzić broń w zbiorach muzealnych. Dozwolona jest także broń palna pozbawiona cech użytkowych, alarmowa o kalibrze do 6 mm, paralizatory, ręczne miotacze gazu obezwładniającego oraz broń pneumatyczna. Co ciekawe, bez żadnego upoważnienia można posiadać broń palną rozdzielnego ładowania, wytworzoną przed rokiem 1885 oraz repliki tej broni.

Uzyskanie pozwolenia na broń nie jest sprawą łatwą. To nie tylko egzamin teoretyczny i praktyczny, który potwierdzi znajomość prawa oraz zdolność do posługiwania się bronią. Wiążą się z tym również koszty - te mogą kształtować się w granicach od kilkuset do nawet 2500 zł. Trzeba również przedstawić ważny powód, dla którego takie zezwolenie jest nam potrzebne.

Pozwolenie na broń „tak proste” jak prawo jazdy? PiS i Konfederacja chcą rewolucji!

Do Sejmu trafi projekt ustawy, który ma zrewolucjonizować dostęp do broni. Za zmianami stoją posłowie Prawa i Sprawiedliwości oraz Konfederacji. Jak ustaliła "Rzeczpospolita" inicjatywa ustawodawcza stoi jednak po stronie środowisk strzeleckich. 

Michał Urbaniak z Konfederacji, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Kultury Posiadania Broni cytowany przez dziennik twierdzi, że zmiany będą rewolucyjne.

- Wydanie pozwolenia na broń będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy. Nie będzie zajmowała się tym policja, lecz organ cywilny, konkretnie wojewoda, choć nie wykluczamy, że tę kompetencję będzie mógł mieć starosta - wyjaśnia w rozmowie z dziennikiem. 

Broń już po ukończeniu 18-roku życia? Jest pomysł na nową ustawę

Przepisy, których prowadzenie chcą dwie partie, przewidują możliwość ubiegania się o pozwolenie osób, które ukończyły 18 rok życia. Wykluczone mają być osoby skazane za niektóre przestępstwa lub cierpiące na schorzenia psychiczne. 

Jakie są objawy szkarlatyny?
Źródło: Pozwolenie na broń „tak proste” jak prawo jazdy? PiS i Konfederacja chcą rewolucji!