Szpital Wolski

i

Autor: materiały prasowe Urzędu Dzielnicy Wola

Poradnia zdrowia psychicznego w Szpitalu Wolskim może ruszyć przed wakacjami. Na kontrakt trzeba było czekać rok

2021-03-29 21:38

Biurokracja? Luki w przepisach? Dziś ciężko odpowiedzieć na pytanie, dlaczego poradnia zdrowia psychicznego w Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim musiała czekać tyle czasu na ogłoszenie konkursu na kontrakt dla operatora. Jedno jest pewne - wyremontowany za 200 tys. zł budynek wreszcie będzie mógł nieść kompletną pomoc dla dzieci i młodzieży.

Lockdown w Warszawie. Jak wygląda naprawdę?

Dzieci w czasach lockdownu: depresja, lęki, myśli samobójcze

O tym, jak ważne są takie miejsca w dobie pandemii wiedzą najlepiej ci, którzy z dziećmi pracują. Lista problemów, z jakimi zmaga się psychika dzieci i młodzieży jest coraz dłuższa. - Problemy narastają i to dosyć dramatycznie - mówi dr Cezary Żechowski, kierownik środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Szpitalu Wolskim - Narasta depresja, narasta lęk. Przypuszczam, że narastają zaburzenia odżywiania. Jest więcej samookaleczeń i więcej prób samobójczych.

Dlatego brak poradni zdrowia psychicznego w liczącej około 150 tysięcy mieszkańców Woli był co najmniej problematyczny. - Wyremontowany za ponad 200 tys. zł pawilon nr 6 w Szpitalu Wolskim nie mógł przyjmować pacjentów - mówi burmistrz dzielnicy, Krzysztof Strzałkowski. - Sytuacja związana z koronawirusem wywróciła wszystko do góry nogami. Konkurs na świadczenie usług został przez NFZ anulowany. Brak kontraktu sprawiał, że w pełni wyposażona poradnia nie mogła funkcjonować.

To się jednak zmieni i to w najbliższym czasie. NFZ już zapowiedział ogłoszenie konkursu jeszcze w drugim kwartale tego roku - Ogłosimy go już nie czekając na taryfikację tych świadczeń, nad którą pracuje Agencja Oceny Technologii i Taryfikacji Medycznych. - mówi rzecznik mazowieckiego NFZ Andrzej Troszyński.

Ambitne plany w Centrum Zdrowia Psychicznego

W centrum Zdrowia Psychicznego działał jedynie oddział dzienny. Tymczasem poradnia jest niezbędna jako jego uzupełnienie. - Po pierwsze dlatego, że jeśli kogoś wypisujemy z oddziału dziennego to bardzo byśmy chcieli zapewnić mu ciągłość terapii - mówi dr Żechowski. - Po drugie, jeżeli ktoś czeka na nasz oddział, a nie ma opieki, a takich osób jest naprawdę bardzo wiele, to moglibyśmy już tym osobom jakąś opiekę zapewnić.

Docelowo centrum w szpitalu Wolskim składać się będzie z wielu jednostek. Oprócz oddziału dziennego i poradni zdrowia psychicznego, które będą finansowane z NFZ, znajdą się tam:

  • poradnia psychoterapeutyczna,
  • centrum koordynacji,
  • drugi oddział dzienny
  • i mieszkania chronione dla młodzieży.

Będzie też cały zespół zajmujący się profilaktyką. Środki na ich funkcjonowanie będą pochodzić z funduszy europejskich. A pomocy w centrum będą mogli szukać nawet rodzice niemowląt.

Czy twoje dziecko ma problemy z nauką?

Pytanie 1 z 10
Czy dziecko z własnej inicjatywy rozpoczyna odrabianie lekcji?
Zdjęcie

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy! Zapraszamy też na nasz nowy profil na Facebooku.

Źródło: Poradnia zdrowia psychicznego w Szpitalu Wolskim może ruszyć przed wakacjami. Na kontrakt trzeba było czekać rok