inwestycje

Gigaparking w Warszawie. Ponad 400 samochodów zaparkuje pod ziemią w centrum miasta. Cztery poziomy, ładowarki elektryczne, windy i toalety, na powierzechni zieleń

2024-04-23 18:07

W centrum Warszawy, pod placem Powstańców Warszawy (pomiędzy TVP a NBP), powstaje podziemny, 4-kondygnacyjny parking na 420 samochodów. Wyposażony będzie m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych, windy, a także ogólnodostępną toaletę. Nad parkingiem powstanie zielona przestrzeń dla mieszkańców. Inwestycję wartą 85 mln złotych finansuje prywatna spółka, która po 36 latach przekaże obiekt miastu. Nowy parking zostanie otwarty na początku 2025 roku.

Nowy parking w Warszawie. Pomieści ponad 400 samochodów. Kiedy otwarcie? 

Nowy parking pod placem Powstańców Warszawy będzie 4-kondygnacyjnym obiektem z 420 miejscami postojowymi, z czego 63 zostaną przeznaczone dla mieszkańców. Wyposażony będzie m.in. w ładowarki dla samochodów elektrycznych, a także ogólnodostępną toaletę. Parking zostanie otwarty na początku 2025 roku.

Gotowe są już klatki schodowe, szyby windowe i trwają prace wykończeniowe przy spiralnej rampie wjazdowej. Sukcesywnie usuwane są stalowe słupy tymczasowe podtrzymujące podziemne piętra. Ekipy budowlane zakończyły również wykonywanie wylewek posadzek w całym podziemnym budynku i zajęły się pracami wykończeniowymi, takimi jak budowa ścian pomieszczeń technicznych, układanie tynków czy wełny izolacyjnej na ścianach. Na stropie poziomu „0” układany jest system izolacji przeciwwodnej, a także trwa układanie gruntu.

Jak informują stołeczni urzędnicy, prace są już na tyle zaawansowane, że można się zająć systemem oddymiania i napowietrzania w całym obiekcie oraz wentylacji klatek schodowych. Montowane są też instalacje wodno-kanalizacyjne oraz przeciwpożarowe (tryskacze i hydranty). Jeszcze w marcu wykonawca chce rozpocząć montowanie wind.

W najbliższych tygodniach planowane są również prace przy wytyczeniu ciągów pieszych oraz nowego układu komunikacyjnego w okolicach placu – ul. Mazowiecka stanie się dwukierunkowa, możliwy będzie lewoskręt ze Świętokrzyskiej, a jezdnia wzdłuż budynku NBP zostanie otwarta.

Plac Powstańców Warszawy zamieni się w zielony skwer, posadzonych zostanie 49 drzew oraz krzewy i byliny. Rośliny będą rosnąć na specjalnej glebie wspomagającej ich rozwój. Na placu będą zamontowane stojaki rowerowe.

Po 36 latach parking przejmie miasto

Parking pod placem Powstańców Warszawy powstaje w formule koncesji, która jest rodzajem partnerstwa publiczno-prywatnego. Koncesjonariusz, spółka IMMO Park Warszawa, należąca do Mota-Engil Central Europe S.A., w całości sfinansuje koszty inwestycji – szacowane na ok. 85 mln zł – i będzie eksploatować parking przez 36 lat. Po tym czasie obiekt zostanie przekazany w zarządzanie miastu.

Partnerstwo publiczno-prywatne ma wiele zalet: buduje pozytywne relacje i współpracę międzysektorową, wykorzystuje innowacyjne rozwiązania stosowane przez sektor prywatny, podnosi efektywność przedsięwzięć i jakość przestrzeni miejskich zarówno publicznych, jak i tych komercyjnych.

Immo Park Warszawa Sp. z o.o. należy do Mota-Engil Central Europe, która jest jedną z największych firm budowlanych w Polsce. Specjalizuje się w budownictwie drogowym i mostowym, kubaturowym, kolejowym, elektroenergetycznym oraz Real Estate.

Jedyny taki parking w stolicy. Byliśmy pod placem Powstańców
Źródło: Gigaparking w Warszawie. Ponad 400 samochodów zaparkuje pod ziemią w centrum miasta. Cztery poziomy, ładowarki elektryczne, windy i toalety, na powierzechni zieleń