Po jedzeniu zawsze chce Ci się spać? Wiemy, jak sobie z tym poradzić

i

Autor: Pexels

Po jedzeniu zawsze chce Ci się spać? Wiemy, jak sobie z tym poradzić

2022-08-30 15:17

Drzemka po kolacji i obiedzie jest super, ale co jeśli w pracy po posiłku dopada nas senność?

To potrafi być naprawdę trudne do opanowania. Najgorzej, jak około południa pozwolimy sobie na lunch albo nawet porządniejszy obiad i niestety przychodzi moment konfrontacji z trudnym zadaniem w pracy. Albo jeszcze gorzej: wypruwające duszę długie spotkanie lub nudna konferencja. Przecież nie można zasnąć, bo wszyscy zauważą i będzie wstyd. Wchodzi kawa, druga, może jakiś energetyk, ale dalej nie jest dobrze. Powieki są ciężkie, Morfeusz wygrywa.

Tomek Lipiński w Esce ROCK: rozmowa o wolności, inspiracji, rzeczywistości i fascynacji młodym pokoleniem

Stop! Przecież musi być na to jakiś sposób? Owszem, jak przekonuje dietetyczka Claire Short w rozmowie z Live Science, trzeba po prostu dobrze poznać działanie własnego organizmu, żeby wprowadzić zdrowe nawyki i go okiełznać. Jedzenie prowadzi do zwiększenia się poziomu cukru we krwi. Wraz z tym rozpoczyna się szereg reakcji wewnątrz naszego ciała. Już samo wahanie cukru prowadzi do senności. Jednak czasem po zjedzeniu czegoś dobrego odczuwamy wyraźną poprawę humoru i rozluźnienie. To serotonina, hormon dobrego samopoczucia, który wydzielamy silniej po smacznym posiłku. On także wpływa na nasz stan i zmiany jego poziomu odbijają się na samopoczucie, w tym senności.

No dobrze, to w takim razie powinniśmy chodzić głodni i smutni? Rezygnować z przyjemności rzeczy podstawowych tylko po to by skutecznie wykuwać PKB? Na szczęście rzeczywistość nie jest tak pesymistyczna. Dietetyczka zwraca uwagę na to, co każdy z nas może zrobić. Doradza spożywanie posiłków zawierających naturalny błonnik oraz takie, które raczej wyrównają nasz poziom cukru zamiast doprowadzać do jego wahań. Równie ważne jest także utrzymanie regularnych pór posiłków.

- Jedzmy regularnie i unikajmy wielkich porcji – mówi Short – Mogą one przeciążyć nasz układ trawienny i doprowadzić do uczucia zmęczenia i zaspania.