Płatne autostrady w Polsce. Za przejazd nimi musisz zapłacić! [LISTA]

2022-07-04 14:33 Joanna Szatecka
Ceny autostrad w Polsce
Autor: fot. MART PRODUCTION / Pexels

Jeśli wybieracie się na wakacje samochodem, to ten artykuł wam się przyda. Jeśli planujecie budżet na taki wyjazd uwzględnijcie nie tylko ceny paliwa, ale także dodatkowe płatności na autostradach. Które autostrady w Polsce są płatne, a które nie? Zapraszamy do artykułu.

Które autostrady są płatne w Polsce?

Wyjazd własnym samochodem na wakacje to świetny pomysł dla osób, które lubią zwiedzać. Niestety oprócz wysokich cen paliw trzeba na taki wyjazd uwzględnić dodatkowy budżet na opłaty za autostrady. Płatność za autostrady jest przykrym obowiązkiem niemal każdego kierowcy, który zdecyduje się wybrać właśnie taki typ dróg, żeby dojechać na upragnione wakacje. Które autostrady są płatne, a które bezpłatne? Podany w artykule cennik dotyczy tylko samochodów osobowych o DMC do 3,5 t.

Płatne autostrady w Polsce:

  • Autostrada A1 – nazywana również Autostradą Bursztynową, łączy – zdaniem twórców – południe Polski z północą. Na A1 płatny jest odcinek od Nowej Wsi (okolice Torunia), do Rusocina (okolice Gdańska). Płatność za przejazd autostradą na całej, jej, płatnej długości (152 km) wynosi 30 zł. Na tej trasie płatność możemy dokonać gotówką i kartami kredytowymi. Można też płacić euro oraz dolarami, ale w takim przypadku akceptowane są tylko banknoty o nominale do 100, a reszta wydawana jest w złotówkach.
  • Autostrada A2 – biegnąca od Świecka (okolice Frankfurtu nad Odrą), docelowo mająca prowadzić, aż do granicy z Białorusią. W tej chwili oddanych do użytku jest mniej, niż 500 km (z planowanych 660 km).
  • Na tej autostradzie są dwa płatne odcinki: Świecko – Konin – odcinek koncesyjny, Konin – Stryków – odcinek państwowy.

Za przejazd całym odcinkiem koncesyjnym zapłacimy aż 93 zł. Z kolei za przejazd odcinkiem państwowym opłata wynosi 9,90 zł.Należy pamiętać, że na odcinku A2 Konin – Stryków – na bramce już nie zapłacimy gotówką ani kartą. Niezbędne jest skorzystanie z systemu np. e-Toll. Można też kupić bilety na przejazd autostradą na stacjach paliw Lotos i Orlen.

  • Autostrada A4 – to najdłuższa autostrada w Polsce. Na niej również natkniemy się na odcinek prywatny i odcinek państwowy: Kraków – Katowice – odcinek koncesyjny, Wrocław – Gliwice – odcinek państwowy.

Za przejazd odcinkiem Kraków – Katowice zapłacimy 24 zł, jeśli płacimy kartą lub gotówką. Podczas płatności z wykorzystaniem elektronicznego poboru opłat zapłacimy nieco mniej, bo tylko 18 zł. Przejazd całym odcinkiem Wrocław (Bielany Wrocławskie) – Gliwice (Gliwice Sośnica) kosztuje 16,20 zł.Na odcinku A4 Wrocław – Gliwice – na bramce już nie zapłacimy gotówką ani kartą. Niezbędne jest skorzystanie z systemu elektronicznej płatności np. e-Toll. Można też kupić bilety na przejazd na stacjach paliw Lotos i Orlen.

Na tej autostradzie, jak informuje GDDKiA – od SPO Kleszczów (węzeł Kleszczów) do PPO Sośnica (węzeł Sośnica) dla pojazdów osobowych (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) i motocykli obecnie obowiązuje stawka 0 zł.

Bezpłatne autostrady w Polsce

Chociaż lista autostrad w Polsce nie jest zbyt długa, to jednak jest kilka autostrad w Polsce, które na całej swojej długości nie wymagają od kierowców dodatkowych opłat.

  • Nie musimy płacić za przejazd na autostradach:
  • Autostrada A6 – niecałe 30 km od niemieckiej granicy (Kołbaskowo) do Rzęśnicy;.
  • Autostrada A8 – Autostradowa Obwodnica Wrocławia, trochę ponad 22 km długości, na tej drodze obowiązuje ograniczenie prędkości do 120 km/h;
  • Autostrada A18 – chociaż jeszcze nie jest w pełni gotowa, to jezdnia północna jest już otwarta i bezpłatna. Najprawdopodobniej jeszcze w tym roku inne odcinki jezdni południowej również mogą być oddane do użytku. Cała trasa ma być oddana do użytku w 2023 roku.

Planujecie wyjazd na wakacje samochodem? Dajcie nam znać w sondzie jakie wakacyjne kierunki wybieracie i szerokiej drogi!

Sonda
Gdzie wybieracie się na wakacje w Polsce?