Z balkonu na Saskiej Kępie nagrywał mieszkańców, dostał nagrodę!

i

Autor: Fot. screen YouTube Millennium Docs Against Gravity Film Festival / https://www.youtube.com/channel/UCIT4BV-fex-MyU97mhB7gbg Z balkonu na Saskiej Kępie nagrywał mieszkańców, dostał nagrodę!

Z balkonu mieszkania na Saskiej Kępie pytał przechodniów o życie - film Pawła Łozińskiego zdobył nagrodę w Locarno!

2021-08-18 13:26

Jego film zdobył Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno! Dzieło Pawła Łozińskiego to rozmowy z mieszkańcami i mieszkankami Saskiej Kępy przeprowadzone... z balkonu własnego mieszkania. Więcej o wyróżnionym filmie warszawskiego reżysera przeczytacie w artykule.

Paweł Łoziński to jeden z najlepszych polskich dokumentalistów. Zasłynął między innymi filmami Miejsce urodzeniaJacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy oraz Ojciec i syn. Za swoje ostatnie dzieło, dokument Film balkonowy, otrzymał Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Filmoweym w Locarno! Reżyser ma powody do dumy, gdyż jest to jedno z najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na Świecie. Cieszyć mogą się też mieszkańcy i mieszkanki Saskiej Kępy, gdyż Film balkonowy jest poświęcony właśnie im! Paweł Łoziński rozmawiał z nimi o życiu, codzienności, problemach, obawach i radościach, a wszystko to wprost z balkonu swojego mieszkania przy ulicy Walecznych!

Nie chcemy strzelnicy pod domem

Film Pawła Łozińskiego z nagrodą w Locarno

O prestiżowym wyróżnieniu na festiwalu w Locarno już w poniedziałek, 16 sierpnia, informował na Twitterze Polski Instytut Sztuki Filmowej. Jak dowiadujemy się z komunikatu, Grand Prix przyznano w sekcji Semaine Locarno. Warszawiak wygrał z sześcioma tytułami, w tym dwoma z Polski: Spacerem z Aniołami Tomasza Wysokińskiego i Bukoliką Karola Pałki.

"Robię to, co lubię najbardziej – przyglądam się Światu" - wyjątkowy film Warszawiaka

Film balkonowy powstawał przez 2 lata. W tym czasie Paweł Łoziński zagadywał mieszkańców i mieszkanki przechodzących pod jego balkonem przy Walecznych na Saskiej Kępie. Z rozmów o życiu i Świecie wyłania się zbiorowy portret ludzi z najbliższej okolicy, których - paradoksalnie - w dużym mieście trudno dobrze poznać. Ich historie układają się w narrację nie tylko o społeczności, ale także o wyjątkowym miejscu, jakim jest Saska Kępa. W opisie filmu na YouTube czytamy:

Stoję na balkonie mieszkania przy ulicy Walecznych w Warszawie i robię to, co lubię najbardziej – przyglądam się światu. Słucham, o czym rozmawiają przechodnie. Uśmiechnięci i smutni, zamyśleni i zagapieni w telefony, młodzi i starzy, zwyczajni przechodnie. Czasem ktoś zatrzyma się pod moim balkonem, porozmawiamy. O czym? O życiu. Może wcale nie trzeba pędzić za bohaterami po różnych kontynentach, aż na koniec świata, żeby poznać ich historie? Taki jest mój punkt widzenia na robienie filmów.

Na stronie PISF znajdujemy zaś następującą wypowiedź reżysera:

Postanowiłem zatrzymać się i poczekać, aż świat sam do mnie przyjdzie. Stałem na balkonie z kamerą przez 2 lata i łapałem każdego, kto pod nią przechodził. Z tych spotkań wyszedł film opowiadający o ludziach i o tym, co sami chcieli o sobie powiedzieć. I o reżyserze, który był ich ciekawy. Byłem zdziwiony, jak mało znam się na ludziach. Prawie nikt nie jest tym, na kogo wygląda. Ludzie niosą w sobie zagadki i tajemnice. Nie dają się łatwo zaszufladkować. Życie jest nie do wymyślenia.

Film do zobaczenia na Millennium Docs Against Gravity

Pokaz na festiwalu w Locarno był światową premierą dokumentu. Polska widownia pierwszy raz będzie mogła obejrzeć dzieło Łozińskiego na 18 edycji Millennium Docs Against Gravity. Paweł Łoziński odpowiada za scenariusz, zdjęcia i dźwięk, a także – wspólnie z Piasek&Wójcik – za montaż. Muzykę do Filmu balkonowego stworzył Jan Duszyński. Produkcją zajął się zaś reżyser wraz z Agnieszką Mankiewicz. Kierownikiem produkcji jest Zofia Kujawska.

Źródło: PISF

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected] Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Z balkonu mieszkania na Saskiej Kępie pytał przechodniów o życie - film Pawła Łozińskiego zdobył nagrodę w Locarno!