OTWARCIE TUNELU POW 20.12 - najdłuższy polski tunel samochodowy udostępniono kierowcom!

2021-12-20 11:38

Wojewoda mazowiecki podpisał decyzję o pozwoleniu na użytkowanie ursynowskiego odcinka Południowej Obwodnicy Warszawy. Była to ostatnia formalność przed wyznaczonym na poniedziałek, 20. grudnia otwarciem tunelu. Więcej na ten temat w naszym artykule.

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy jest już udostępniony dla wszystkich kierowców! Uroczyste otwarcie z udziałem Premiera zaplanowano na godzinę 11:30 w poniedziałek, 20. grudnia. Wcześniej zgodę na otwarcie tunelu pod Ursynowem podpisał Wojewoda Mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Tunel POW to najdłuższy tego typu odcinek drogowy w Polsce. Mierzy on nieco ponad 2,3 km. Obie tuby przejazdu mają po trzy pasy oraz po jednym pasie awaryjnym. Ursynowski tunel jest częścią Południowej Obwodnicy Warszawy. Od 2020 roku kierowcy mają do dyspozycji ponad 15-kilometrowy odcinek tej trasy między węzłami Warszawa-Wilanów a Lubelska wraz z mostem na Wiśle. Uruchomienie odcinka w tunelu było wielokrotnie przekładane, a prace trwały praktycznie do samego końca - kilka dni przed zaplanowanym otwarciem w tunelu POW uruchomiono odcinkowy pomiar prędkości.

W formie 24 zastosowania skórki od banana

Tunel POW otwarty ponad rok po pierwotnie zakładanym terminie

Tunel Południowej Obwodnicy Warszawy miał zostać otwarty jeszcze 2020 roku, jednak w czerwcu poinformowano o przesunięciu tej daty - kierowcy mieli pojechać tunelem w marcu 2021. W lutym 2021 podano wiadomość o kolejnym opóźnieniu. Otwarcie odkładano jeszcze kilka razy, na czerwiec, wrzesień i na jesień 2021. W końcu udało się dokończyć prace, a niezbędne testy dały pozytywne wyniki.

Jaka prędkość dozwolona w tunelu POW?

Wyżej wspominaliśmy o systemie odcinkowego pomiaru prędkości w tunelu. Każdy, kto mocniej przyciśnie gaz, może się spodziewać mandatu karnego. Na całej długości tunelu POW obowiązuje ograniczenie do 80 km/h.

Jakie korzyści dla warszawiaków?

POW odciąży Śródmieście i inne drogi blisko centrum, którymi kierowcy przejeżdżają przez Warszawę - trzeba eliminować tranzyt ze Śródmieścia. Otwarcie daje nadzieje, że w mieście będziemy uspokajać ruch - mówi Kuba Czajkowski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Otwarcie ucieszy szczególnie mieszkańców Ursynowa, którzy w związku z budową borykali się z dużymi korkami utrudnieniami - liczymy na to, że znikną korki i ruch tranzytowy będzie w tunelu. Ponadto mamy nadzieję, że odcinkowy pomiar prędkości spowoduje, że samochody jadące de facto z Berlina do Moskwy, nie będą musiały wjeżdżać na ulice Ursynowa - mówi Burmistrz tej dzielnicy, Robert Kempa.

Otwarcie tunelu jest jednoznaczne z ukończeniem Południowej Obwodnicy Warszawy. Trasa, oznaczona jako S2, rozpoczyna się na zachodzie (węzeł Konotopa) i kończy na wschodzie, gdzie jej krańcem jest trasa S17 prowadząca do Lublina.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Marzysz o komplecie punktów? Marz dalej

Pytanie 1 z 10
Słonie są:
Źródło: OTWARCIE TUNELU POW 20.12 - najdłuższy polski tunel samochodowy udostępniono kierowcom!