Nie żyje twórca karaoke. Shigeichi Negishi przeżył 100 lat

i

Autor: Pixaby Zmarł twórca karaoke

wiadomości

Nie żyje twórca karaoke. Shigeichi Negishi przeżył 100 lat

2024-03-19 10:01

Bardzo przykra informacja została podana do wiadomości publicznej przez "The Wall Street Journal". Jak przekazał słynny dziennik, w wieku 100 lat zmarła postać zupełnie kluczowa dla światowej kultury, Shigeichi Negishi. Japończyk zapisał się w historii jako pomysłodawca uwielbianej muzycznej zabawy, czyli karaoke.

Zdaje się, że każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu był na karaoke. Ta zabawa, polegająca na śpiewaniu popularnych kawałków w pubie, klubie czy barze na oczach zebranego na miejscu tłumu dziś już cieszy się statusem legendarnej i jest niezwykle lubianą formą spędzania wolnego czasu na mieście w większej grupie. Choć historia karaoke sięga lat 60. i jest ściśle powiązana z formatem sing-alongs, to za moment powstania tej formy rozrywki przyjmuje się rok 1967.

Ikoniczne rockowe teledyski. Te klipy przeszły do historii

Nie żyje twórca karaoke

To wtedy japoński inżynier Shigeichi Negishi stworzył pierwszy prototyp maszyny do odtwarzania podkładów muzycznych z mikrofonem i głośnikami. Mówi się nawet, że Negishi osobiście testował urządzenie i został przyłapany na śpiewaniu w swoim biurze! Twórca wybrał dla swojego pomysłu nazwę właśnie "karaoke", co jest połączeniem słów "kara (pustka)" i "oke-bokkusu (orkiestron)". Ostatecznie urządzenie trafiło na rynek pod nazwą " Sparko Box", a Negishi rozpoczął jego produkcję na masową skalę. Co ciekawe, twórca nigdy nie opatentował swojego wynalazku. Choć w kolejnych latach inni wynalazcy tworzyli własne prototypy podobnego urządzenia, to All-Japan Karaoke Industrialist Association, czyli najważniejsza japońska organizacja producentów i sprzedawców detalicznych karaoke, to właśnie Shigeichi Negishi uznaje za pioniera tej zabawy.

Niestety, jak poinformował dziennik "The Wall Street Journal", Shigeichi Negishi zmarł w wieku 100 lat. Wiadomość ta nadeszła dwa miesiące po śmierci wynalazcy i przedsiębiorcy, a fakt ten potwierdziła jego córka, która ogłosiła, że Negishi zmarł dokładnie 26 stycznia tego roku z przyczyn naturalnych po tym, jak upadł w swoim domu.

Sprawdź poniżej listę najsmutniejszych piosenek na świecie