Napisz SMS do Jana Pawła II. Internauci OBURZENI zadaniem z konkursu

i

Autor: Canva/F1 Digitals

Napisz SMS do Jana Pawła II. Internauci OBURZENI zadaniem z konkursu

2021-09-09 11:57

Napisz SMS do Jana Pawła II – między innymi z takim zadaniem spotkali się podkarpaccy uczniowie na w trzecim etapie konkursu z języka polskiego dla szkół podstawowych. Nietypowe polecenie spotkało się ze sporym niesmakiem i oburzeniem. Niektórzy zwracają uwagę, że „pisanie SMS” do osoby zmarłej jest po prostu nieetyczne! Inni uważają, że promowanie kościoła wychodzi już za daleko.

W internecie w ostatnich dniach pojawiło się zadanie z trzeciego etapu olimpiady z języka polskiego na Podkarpaciu. Uczniowie, którzy brali w niej udział mogli nieźle się zdziwić, gdy kazano im… napisać SMS do Jana Pawła II. W arkusz wstawiono dwa wzory telefonu, a treść polecenia A brzmiała: „Wyobraź sobie, że wysyłasz wiadomość SMS do Jana Pawła II. Wpisz pytanie, które Cię nurtuje”. Co więcej, uczniowie w poleceniu B musieli odpowiedzieć na własne pytanie uwzględniając przesłanie prawdy i nadziei. W zadaniu trzeba było użyć pięciu różnych znaków interpunkcyjnych. Internauci zwrócili też uwagę, że treść zadania zawiera błąd. Wielu też nie wierzyło, że screenshot z testu jest autentyczny. Niestety, okazało się, że jest prawdziwy… Poniżej znajdziecie cały arkusz trzeciego etapu konkursu z języka polskiego i proponowaną odpowiedź na zadanie. 

Spis treści

  1. Napisz SMS do Jana Pawła II. Internauci OBURZENI
  2. Napisz SMS do Jana Pawła II. To fake?
  3. Napisz SMS do Jana Pawła II. Arkusz dostępny w sieci
  4. Napisz SMS do Jana Pawła II. Rozwiązanie

Napisz SMS do Jana Pawła II. Internauci OBURZENI

Fragment arkusza został udostępniony w sieci przez dziennikarkę TVN24. Na zdjęciu możemy zobaczyć zadanie, które stało się w ostatnich dniach hitem sieci. Internauci zwracają uwagę na to, że konkursowy arkusz zawiera błąd. W punkcie B zadania autor napisał „użyj pięć różnych znaków interpunkcyjnych”. Według komentujących powinno być „użyj pięciu różnych znaków interpunkcyjnych”. Jednak to nic w porównaniu do tego, że uczniom poleciło się napisać SMS do zmarłej osoby. Wielu uważa, że to po prostu nieetyczne i niestosowne.

Napisz SMS do Jana Pawła II. To fake?

Niektórzy widząc treść zadania nie chcieli nawet uwierzyć, że to może być prawda. Jak się okazało – to jest prawda.

Internauci też krytykują ilość punktów, które można zdobyć za wykonanie tego zadania. W całym teście można ich było zdobyć 100, a za samo zadanie związane z napisaniem SMS do Jana Pawła II oceniono na aż 8 punktów.

Napisz SMS do Jana Pawła II. Arkusz dostępny w sieci

Cały arkusz z etapu wojewódzkiego jest dostępny w internecie. Możecie go znaleźć pod linkiem TUTAJ.

Napisz SMS do Jana Pawła II. Rozwiązanie

Z przymrużeniem oka proponujemy jedno z możliwych rozwiązań tego zadania.

75. rocznica urodzin Krzysztofa Krawczyka. Gwiazdy wspominają artystę
Sonda
Czy uważasz, że zadanie z napisaniem SMS do Jana Pawła jest niestosowne?
Źródło: Napisz SMS do Jana Pawła II. Internauci OBURZENI zadaniem z konkursu