Na tej tabliczce zapisano twierdzenie Pitagorasa. Jest jeden problem... powstała ona przed jego narodzinami!

i

Autor: Wikipedia

Na tej tabliczce zapisano twierdzenie Pitagorasa. Jest jeden problem... powstała ona przed jego narodzinami!

2023-10-11 12:18

Jak to?! Przecież wszyscy uczyliśmy się matematyki na książkach "I ty zostaniesz Pitagorasem". To teraz co, okazuje się, że to wcale nie on był ojcem matematyki, tylko ktoś inny? Okazuje się, że słynne równanie, które pozwoliło nam tak wiele razy poradzić sobie z tajemnicami trójkątów mógł jednak wymyślić ktoś inny. Znaleziono je na tabliczce, która jest starsza od greckiego myśliciela o ponad 1000 lat.

Tabliczka nie ma nazwy zwyczajowej, a w zbiorach Muzeum Narodowego w Iraku figuruje pod oznaczeniem IM 67118. Została zapisana pismem klinowym przez Babilończyków najprawdopodobniej około 1770 roku przed naszą erą. Tymczasem urodziny Pitagorasa wyznacza się na 570 rok p.n.e. To jasno pokazuje, że w Mezopotamii posługiwano się tą zdobyczą matematyki. To zresztą nie jedyna gliniana tabliczka, na której są ślady znajomości tej wiedzy wśród babilońskich matematyków. Inna, datowana na okres między 1800 a 1600 p.n.e. przedstawia opisane odpowiednio trójkąty. Cytowany przez IFLS matematyk Bruce Ratner nie ma wątpliwości.

- Babilończycy znali zależności między przekątną kwadratu, a jego bokami – tłumaczy – nawet tysiąc lat przed tym jak nazwano to prawami Pitagorasa.

Po samym greckim matematyku nie pozostały żadne pisma. O jego dokonaniach wiemy od uczniów założonej przez niego szkoły. Czemu zatem jemu przypisuje się tak ważne prawa?

- Jednym z powodów jest to, że w tamtych czasach wiedzę przekazywano ustnie, a spisane informacje były rzadkością – dodaje Ratner – Dodatkowo z powodu szacunku do swojego nauczyciela i założyciela szkoły, wiele odkryć szkoły Pitagorejczyków zostało przypisanych jemu samemu, stąd popularność Twierdzenia Pitagorasa.

Najlepsi wokaliści rockowi wszech czasów - Polska