Zadała Morawieckiemu niewygodne pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewała!

i

Autor: Łukasz Gągulski/SUPER EXPRESS Zadała Morawieckiemu niewygodne pytanie. Takiej odpowiedzi się nie spodziewała!

Morawiecki: Wkróce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu

2021-08-16 17:08

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że wkrótce wyleci pierwszy samolot do Afganistanu. - Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie - podkreślił. Wcześniej Polska deklarowała, że wystawi wizy humanitarne dla osób, które współpracowały z naszym krajem i delegaturą Unii Europejskiej w Kabulu oraz dla członków ich rodzin.

- Wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu - poinformował premier Mateusz Morawiecki. To reakcja polskich władz na trudną sytuacje w tym rejonie. Po południu wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz podkreślił, że samolot w kierunku Kabulu wyleci jeszcze w poniedziałek.

- Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie. Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki. Operacja ta jest przygotowywana od wczoraj - napisał premier Morawiecki. Wiadomo, że będzie to samolot wojskowy. Nie wiadomo ile osób będzie na jego pokładzie.

Czytaj także: Afganistan opanowany przez talibów - o co chodzi z obecną sytuacją w kraju?

Wcześniej Polska deklarowała, że wystawi 45 wiz humanitarnych dla osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin.

Afgańscy talibowie w niedzielę wkroczyli do Kabulu. Wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod dowództwem USA, przejęli kontrolę nad krajem. Dotychczasowy popierany przez Stany Zjednoczone rząd upadł, a prezydent kraju Aszraf Ghani uciekł za granicę.

Bojownicy zapewniają, że zamierzają rządzić w sposób pokojowy. Talibowie obiecali także, że nie będą przeprowadzali akcji odwetowych na osobach, które współpracowały z rządem afgańskim lub siłami zagranicznymi

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Raptem 1 osoba na 40 może pokusić się o komplet. Czy to będziesz ty?

Pytanie 1 z 10
Wierzymy, że polscy siatkarze zdobędą w Tokio złoto. Tym samym osiągnęliby to, co wcześniej udało się w...
Brutalny atak na kobietę w autobusie miejskim
Źródło: Jeszcze dziś wyleci pierwszy samolot do Afganistanu