Mazowsze chce pomocy od Niemiec w walce z koronawirusem. "Nie godzi się jej odmawiać"

2020-11-06 16:45 STAN
Mazowsze chce pomocy od Niemiec
Autor: pixabay.com, zdjęcie ilustracyjne Mazowsze chce pomocy od Niemiec

Mazowsze, odwrotnie niż polski rząd, zamierza przyjąć pomoc od Niemiec. Chodzi o wsparcie w opanowaniu pandemii koronawirusa. Wcześniej prezydent Duda odmówił prezydentowi Niemiec, który zaoferował dodatkowe łóżka i respiratory.

Gigantyczna kolejka do testów na koronawirusa w Skawinie

Mazowsze chce pomocy Niemiec

Prezydent Duda odmówił, ale marszałek województwa mazowieckiego zamierza przyjąć od Niemiec pomoc w walce z koronawirusem.

- Politycy niemieccy kierując się poczuciem solidarności, od kilku tygodni oferują pomoc w walce z COVID-19 swoim partneromw Unii Europejskiej, także Polsce. Jak wynika z doniesień medialnych, strona rządowa nie jest jednak zainteresowana tą pomocą, co oczywiście może dziwić - tłumaczy Marta Milewska, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.

Czytaj także: Szpital tymczasowy na Okęciu! Co już o nim wiemy? Kiedy zostanie uruchomiony?

- W obliczu tych decyzji zarząd województwa mazowieckiego, w poczuciu obowiązku za losy mieszkańców Mazowsza i niestety w obliczu coraz większej liczby zakażeń, które notujemy w całym kraju, ale i w naszym regionie, wystosował pisma do kraju związkowego Saksonia Anhalt, jak i kraju związkowego Brandenburgia o rozważenie udzielenia takiej pomocy mieszkańcom Mazowsza. W tak trudnej sytuacji, w jakiej wszyscy jesteśmy, kiedy ktoś oferuje nam pomoc, nie godzi się jej odmawiać - podkreśliła rzeczniczka.

Czytaj także: Przypadkowy bohater uratował załogę karetki. "Flaszkę szykujcie, kable się znajdą" [AUDIO]

Prezydent nie chce pomocy od Niemiec

Prezydent Niemiec, Frank-Walter Steinmeier napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy. Przyznał, że Niemcy są gotowe, by udzielić pomocy Polsce w walce z pandemią. Prezydent Duda odpisał po kilku dniach i... odmówił pomocy. Wiceminister zdrowia, Waldemar Kraska, na antenie Polskiego Radia zaznaczył, że prezydent zrezygnował z pomocy Niemiec, bo polska jest samowystarczalna i ma wystarczającą liczbę łóżek i respiratorów.