Małpa

i

Autor: Pixaby

wiadomości

Małpy są w stanie nauczyć się rytmu! Na pierwszy ogień… Backstreet Boys!

2024-05-15 11:14

Choć nie każdemu to się podoba, fakty są takie, że ludzie i mały mają ze sobą naprawdę wiele wspólnego. Liczne badania od lat wskazują przy tym, że zwierzęta te są niezwykle inteligentne, a żyjąc w swoich małych społecznościach wytwarzają rutyny, uczą się zachowań, które tylko zbliżają je do osobników ludzkich. Teraz okazuje się, że małpy są w stanie nauczyć się rytmu!

Od dawna niezwykle popularne jest stwierdzenie, że człowiek pochodzi od małpy. Fakty prezentują się z pewnością tak, że małpokształtne i osobniki ludzkie łączy naprawdę dużo: pokryte owłosieniem ciało - wolne od niego pozostają najczęściej twarz, dłonie czy podeszwy stóp - taka sama liczba zębów (32), podobna budowa czaszki, poruszanie się na dwóch nogach, umiejętność bardzo dużego umięśnienia swojego ciała czy życie w stadach o rozbudowanej strukturze społecznej.

Małpokształtne od lat fascynują naukowców i badaczy, właśnie ze względu na wiele punktów stycznych, jakie te mają z człowiekiem. Dziś różnego rodzaju eksploracje życia małp i ich obserwacje skupiają się na ich zdolnościach poznawczych - wyniki jednego z nowych badań są szczególnie interesujące, gdyż mają związek z muzyką!

PORANEK ESKA ROCK - Pompon

Małpy czują rytm!

Zespół badaczy z Universidad Nacional Autónoma de México na czele z Vani Rajendran, zdecydował się przepadać grupę makaków, by sprawdzić, czy posiadają one zdolność do synchronizacji swoich ruchów ze słyszalnym dźwiękiem. Początkowo badano, czy małpy są w stanie klaskać w rytm metronomu, kolejno naukowcy chcieli przekonać się, czy ssaki będą potrafiły wystukiwać różne sekwencje dźwięków - o zmiennym tempie, natężeniu, głośności i częstotliwości. Ostatnim etapem było puszczaniem makakom fragmentów utworów muzycznych.

Badacze postawili na te dość znane przeboje, jak You're the First, the Last, My Everything Barry'ego White'a, czy Everybody zespołu Backstreet Boys. Eksperyment wskazuje jasno, że małpokształtne są w stanie, po dość długich i intensywnych naukach, opanować umiejętność wystukiwania rytmu. Dla porównania, badanie wykonano również na ludziach i wykazało ono znaczące różnice. O ile człowiek jest w stanie dość naturalnie i spontanicznie wyczuwać rytm i wystukiwać go w raczej stały, regularny sposób, o tyle makaki muszą czucia rytmu się nauczyć, a w momencie jego oddawania, rytm nie był jednostajny. Jest to przełomowe odkrycie - do tej pory sądzono, że jedynie ludzie i niektóre ptaki, na przykład papugi, a więc istoty o dużych zdolnościach wokalizacyjnych, wykazują umiejętnośc wyczuwania rytmu.