Warszawa

i

Autor: pixabay.com Warszawa

Lex TVN: PROTESTY W CAŁEJ POLSCE 10.08 - największy w Warszawie

2021-08-10 11:24

Na wtorek, 10 sierpnia, w całej Polsce zapowiedziano protesty w sprawie tzw. "lex TVN". Organizatorzy, Komitet Obrony Demokracji, podkreślają, że jest to akcja w obronie wolnych mediów. Największy protest ma się odbyć w Warszawie. Więcej informacji znajdziecie w artykule.

Aktualizacja, relacja na żywo 10.08.2021

godz. 19.09

Protesty wspierają także politycy. W Warszawie właśnie rozpoczęło się przemówienie Donalda Tuska.

Lex TVN: PROTESTY W CAŁEJ POLSCE 10.08. Protestowali tez w Starachowicach

i

Autor: Agnieszka Jędrasik
Lex TVN: PROTESTY W CAŁEJ POLSCE 10.08. Protestowali tez w Starachowicach

i

Autor: Agnieszka Jędrasik
Protest w Nowym Sączu przeciwko zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji

i

Autor: Michał Rejduch

godz. 18.49

Protesty trwają też m.in. w Gdańsku, Krakowie czy Szczecinie. Jak informują organizatorzy, manifestacje odbywają się w 80 polskich miastach.

godz. 18.48

Aktywiści protestujący w obronie TVN weszli we wtorek na dach budynku Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. "Na dach budynku weszło pięć osób, nie chciały zejść. Naruszono nietykalność jednego z policjantów" - powiedział z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji podkom. Rafał Retmaniak.

godz. 18.40

Największy protest odbywa się w Warszawie przed Sejmem.

Lex TVN - protesty związane z tą sprawą zaplanowano na wtorek, 10 sierpnia. Organizatorzy, Komitet Obrony Demokracji, zapowiedział manifestacje w kilkudziesięciu polskich miastach. Największe mają się odbyć w Warszawie. Akcja pod nazwą Wolne media, Wolni Ludzie, Wolna Polska, ma być obywatelskim działaniem w obronie wolnych mediów i wolności słowa. Ponadto dziennikarze wielu stacji radiowych i telewizyjnych oraz gazet mają złożyć w sejmie apel w obronie TVN. Dokument podpisany został przez 750 osób związanych z dziennikarstwem. Gdzie i o której odbędą się protesty? O co chodzi w lex TVN? Informacje na ten temat znajdziecie w dalszej części artykułu.

Pędził 250 km/h i nie zwalniał. Był poszukiwany przez trzy prokuratury

Lex TVN - o co chodzi w sprawie?

Lex TVN to obiegowa nazwa projektu zmian w ustawie o radiofonii i telewizji. Dokument ma w założeniu przeciwdziałać przejęciu przez "dowolne podmioty spoza Unii Europejskiej, w tym podmioty z państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa" kontroli nad nadawcami telewizyjnymi. Projekt wpłynął w czasie, gdy stacja TVN 24 stara się od przedłużenie koncesji nadawczej. Stacja należy do amerykańskiego koncernu Discovery. Zdaniem wielu osób, zapisy projektu mają na celu uniemożliwienie przedłużenia koncesji dla TVN 24. Aktualna wygasa 26.09.2021.

W sprawę zaangażowali się też amerykańscy senatorowie. Opublikowali list otwarty w sprawie lex TVN. Podkreślają w nim, że działania podejmowane przez polski rząd naruszają wolność mediów i godzą w amerykańskie interesy w Polsce.

Lex TVN - gdzie będą protesty? MAPA

Protesty odbędą się w całej Polsce. Oprócz dużych miast, takich jak Warszawa, Poznań, Wrocław czy Kraków, manifestacje odbędą się też w mniejszych miejscowościach. W sumie zaplanowano 83 protesty. Komitet Obrony Demokracji przygotował interaktywną mapę protestów w całej Polsce. Zamieszczamy ją poniżej.

Protesty w obronie TVN w Warszawie - GODZINA i MIEJSCE

Największy protest zaplanowano w Warszawie. Na Facebooku powstało wydarzenie pod nazwą Wolne media, Wolni Ludzie, Wolna Polska. Organizatorzy piszą tam:

My, obywatele i obywatelki o rozmaitych poglądach i profesjach, wierni swoim różnym przekonaniom i wyznaniom, pochodzący z wielu środowisk społecznych i zawodowych, z polskich miast, miasteczek i wsi, świadomi, że jedną z najważniejszych podstaw demokratycznego państwa jest istnienie wolnych i niezależnych mediów, zgodnie z art. 54 Konstytucji RP, który głosi, że każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, "w trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny" - stajemy razem - by wyrazić naszą niezgodę i nasz sprzeciw wobec wszelkich działań mających ograniczyć wolność słowa i wolność mediów w Polsce. Bo Wolne Media, to Wolni Ludzie, a Wolni Ludzie, to Wolna Polska!

Protesty w obronie TVN w Warszawie odbywają się 10.08.21 o godzinie 18:00. Miejsce manifestacji to okolice Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Więcej informacji na temat protestu w sprawie lex TVN w Warszawie, znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Masz dla nas ciekawy temat lub jesteś świadkiem wyjątkowego zdarzenia? Napisz do nas na adres [email protected]. Czekamy na zdjęcia, filmy i newsy z Waszej okolicy!

Źródło: Lex TVN: PROTESTY W CAŁEJ POLSCE 10.08 - największy w Warszawie