Protesty pod sejmem po przyjęciu lex TVN

i

Autor: PAP / Piotr Nowak Protesty pod sejmem po przyjęciu lex TVN

Lex TVN - co to jest? Wyjaśniamy, o co chodzi w sprawie

2021-12-28 12:35

W środę, 11 sierpnia 2021, sejm przyjął nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, którą w mediach nazwano "lex TVN". Kontrowersyjne przepisy zostały przyjęte podczas nietypowego, bo powtórzonego głosowania. Odpowiedzią były protesty i fala krytyki w stronę rządu. Dla wielu osób lex TVN to zagrożenie dla wolności mediów. O co chodzi w całej sprawie? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

AKTUALIZACJA 27.12.2021 - Prezydent zawetował Lex TVN

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji znaną szerzej pod nazwą "Lex TVN". Decyzję ogłosił w poniedziałek, 27. grudnia podczas konferencji prasowej. Zaznaczył, iż wetując dokument wziął pod uwagę m.in. postanowienia polsko-amerykańskiego traktatu z 1991 r. o wzajemnych stosunkach gospodarczych oraz "pluralizmu medialnego". Prezydent dodał, że podzielił zdanie większości obywateli i obywatelek: obecnie kolejne spory i jątrząca sprawa nie są nam potrzebne - powiedział Andrzej Duda

AKTUALIZACJA 17.12.2021 - Niespodziewany powrót Lex TVN!

W piątek, 17 grudnia sprawa Lex TVN wróciła do sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Stało się to bez żadnych wcześniejszych zapowiedzi. Komisja opowiedziała się za odrzuceniem uchwały Senatu, który we wrześniu odrzucił ustawę o radiofonii i telewizji. W trakcie obrad opozycja wskazywała, że zostały ona zwołane wbrew regulaminowi Sejmu - posłowie i posłanki dowiedzieli się o pracach na 30 minut przed ich rozpoczęciem. Według regulaminu Sejmu o pracach komisji trzeba poinformować trzy dni przed ich rozpoczęciem.

W piątek Sejm uzupełnił porządek obrad o sprawozdanie komisji kultury, a podczas głosowania uchwała Senatu została odrzucona. Teraz zostanie skierowana do prezydenta, który może ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Więcej informacji w tym artykule.

Czym jest Lex TVN?

Lex TVN - co to jest? Nic dziwnego, że Polki i Polacy wciąż zadają sobie takie pytanie. Sprawa nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji jest złożona i wielowątkowa. Media, eksperci i ogromna część opinii publicznej mówi o ataku na wolność mediów. Rząd przedstawiał zaś nowelizację jako prawo chroniące nadawców telewizyjnych w Polsce przed kontrolą podmiotów spoza Unii Europejskiej. Ustawa lex TVN od samego początku budziła ogromne kontrowersje, a wiele osób twierdziło, że przepisy są wymierzone bezpośrednio w TVN należący do amerykańskiego koncernu medialnego Discovery. Kulminacją napięć było powtórzone głosowanie nad przyjęciem nowelizacji w środę, 11 sierpnia. Po ogłoszeniu przyjęcia ustawy, przed budynkiem Sejmu na ul. Wiejskiej pojawiły się setki osób chcących zaprotestować przeciwko niszczeniu wolnych mediów w Polsce. W dalszej części artykułu znajdziecie więcej wyjaśnień, które pozwolą zrozumieć, czym jest lex TVN.

Lotnisko Chopina - w tłumie i ścisku czekali na test

Czym jest lex TVN?

Lex TVN, jak media nazwały nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji, jest w założeniu prawem zakazującym kapitałowi spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania pakietu większościowego w polskich mediach. Wiele osób twierdzi, że przepisy te skierowane były bezpośrednio przeciwko TVN. Stacja od lutego 2020 starała się o przedłużenie koncesji nadawczej TVN 24, ale KRRiT zwlekała z podjęciem decyzji w tej sprawie, choć we wcześniejszych przypadkach nie trwało to tak długo. Zdaniem sporej części opinii publicznej to celowe działanie, które miało dać czas na przygotowanie odpowiednich przepisów blokujących wydanie koncesji TVN.

Właścicielem grupy jest amerykański koncern Discovery. Lex TVN, który możliwość zyskania koncesji daje tylko podmiotom z siedzibą w którymś z krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (pod warunkiem, że nie nie są zależne od osób spoza EOG), w praktyce zablokuje dalsze działanie amerykańskiego koncernu na terenie Polski. Niektórzy mówią, że przepisy miały zmusić amerykanów do sprzedania TVN 24 polskim podmiotom biznesowym, co ułatwiłoby rządzącym kontrolę nad tym, co pokazuje ogólnopolska telewizja informacyjna. Właśnie to uważane jest za główne zagrożenie dla wolnych mediów w kraju. Istniały obawy, że po TVN, podobne działania mogłyby zostać skierowane przeciwko innym mediom.

Weto Andrzeja Dudy oznacza, że TVN nie straci koncesji.

Quiz o Polsce. Prawda czy fałsz?

Pytanie 1 z 10
Rzeka Wisła mierzy ponad tysiąc kilometrów.
Źródło: Lex TVN - co to jest? Wyjaśniamy, o co chodzi w sprawie?