Fałszywy SMS

i

Autor: mat. prasowe Fałszywy SMS

ostrzeżenie

Kierowcy otrzymują SMS-y z mandatami za prędkość. Komunikat GITD

2024-04-10 8:17

"Prędkość pojazdu: 83 km/h. Ograniczenie prędkości: 40 km/h. Kwota: 800 zł. Prosimy o dokonanie płatności w ciągu 3 dni!" - SMS-y o takiej treści rozsyłane są na przypadkowe numery telefonów przez oszustów. Prawdziwy mandat karny wysyłany jest w wersji papierowej listem poleconym lub elektronicznie, po wcześniejszym wyrażeniu przez sprawcę wykroczenia zgody na jego doręczenie w formie elektronicznej, za pośrednictwem portalu eBOK CANARD - przypomina Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Spis treści

  1. Fałszywe SMS-y z mandatami z fotoradarów. Nie wysyła ich CANARD
  2. Mandat z fotoradaru

Fałszywe SMS-y z mandatami z fotoradarów. Nie wysyła ich CANARD

Główny Inspektorat Transportu Drogowego (GITD) ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS z prośbą o dokonanie płatności za wykroczenie drogowe zarejestrowane przez system CANARD (fotoradary). Nie należy klikać w linki zawarte w podejrzanych wiadomościach SMS. Mogą one zawierać złośliwe oprogramowanie, służące do wyłudzenia pieniędzy lub kradzieży tożsamości.

W przypadkach budzących wątpliwości GITD prosi o kontakt z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym ([email protected] lub (22) 220 45 00).

"Jeżeli stałeś się ofiarą ataku lub doszło do kradzieży danych (np. bankowości elektronicznej) bądź środków finansowych poinformuj o tym swój bank oraz niezwłocznie zgłoś sprawę na policję i do CERT.PL (CSIRT NASK)" - apeluje Inspekcja.

Mandat z fotoradaru

GITD przypomina, że mandat karny wysyłany jest w wersji papierowej listem poleconym lub elektronicznie, po wcześniejszym potwierdzeniu przez sprawcę wykroczenia zgody na jego doręczenie w formie elektronicznej, za pośrednictwem portalu eBOK CANARD.

Nowe busy dla mazowieckiej ITD, zdjęcia:

Nowy fotoradar w Warszawie. Kierowcy mają się czego bać
Źródło: Kierowcy otrzymują SMS-y z mandatami za prędkość. GITD ostrzega i wyjaśnia