Kawa z mlekiem może być lekarstwem? Ma właściwości przeciwzapalne

i

Autor: PIxabay

Kawa z mlekiem może być lekarstwem? Ma właściwości przeciwzapalne

2023-02-03 10:56

Teraz pojawia się tylko bardzo ważne pytanie: czy powinniśmy się z tego cieszyć, bo tak często pijemy "coś zdrowego", czy może jesteśmy już wszyscy lekomanami i "nas nie można sądzić, nas trzeba leczyć"? Bo przecież bez kawusi nie można mieć miłego dnia. Takie są zasady Wszechświata.

Konkluzja, która może zmienić myślenie ludzkości o tak popularnym napoju, pojawiła się w wyniku badań naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze. Okazuje się, że kombinacja konkretnych białek oraz przeciwutleniaczy ma bardzo obiecujący wpływ na komórki układu odpornościowego: obniża poziom ich stanów zapalnych. Na razie znamy jedynie wyniki badań na szczepach komórkowych, do ogłoszenia pełnej beatyfikacji kawy z mlekiem trzeba to jeszcze sprawdzić na ludziach.

PALAYE ROYALE chcą stworzyć swój obwoźny cyrk? Sebastian Danzig dla Eska Rock

Znacie takie przysłowie "kawusia do brzusia, by ciało rozruszać"? My też nie, wymyśliliśmy je przed chwilą i jeśli w przyszłości jakiś producent leków przeciwzapalnych chciałby zarobić na nim miliardy to nas dopisać do odbiorców przelewu.

No dobrze, teraz już na poważnie. Stany zapalne pojawiają się gdy organizm walczy z czynnikiem niepożądanym, na przykład wirusem lub bakterią. Podobna reakcja pojawia się na przykład w naszych mięśniach i stawach, gdy są przeciążone lub cierpimy na artretyzm. Jednym z ludzkich sojuszników w walce z tak nieprzyjemnym stanem są przeciwutleniacze, inaczej antyoksydanty. Można je spotkać na przykład w pokarmach pochodzenia roślinnego. Ułatwiają nam trawienie ale też łagodzą stany zapalne.

Badacze skupili się na obserwowaniu tego jak przeciwutleniacze reagują w połączeniu z aminokwasami, które są budulcem białek. Tu właśnie nastąpiło interesujące odkrycie, które zostało opublikowane w naukowym czasopiśmie "Journal of Agricultural and Food Chemistry". Kombinacja najcenniejszych dla nas przeciwutleniaczy, zwanych polifenolami, z aminokwasami okazała się dwukrotnie skuteczniejsza w walce ze stanami zapalnymi niż samotnie działające antyoksydanty. Właśnie taki mariaż substancji możemy odnaleźć w kawie z mlekiem.

- Mogę sobie wyobrazić, że podobnie dzieje się na przykład w przypadku dodania do mięsa warzyw – mówi Marianne Nissen Lund z zespołu badawczego. Zatem nie jest to tylko kwestia kawy z mlekiem, ale kontekst jest bardzo istotny. Znacznie częściej zaczynamy dzień od kawy (niestety) niż zdrowego, zbilansowanego posiłku ze zdrowym mięsem i świeżymi warzywami. Przeciwutleniacze znajdziemy także między innymi w herbacie, czerwonym winie i piwie, jednak najlepszym uch źródłem pozostają owoce i warzywa.