Kaucja za butelki plastikowe. Będzie drogo i powstaną specjalne butelkomaty

i

Autor: freeimages.com/Ivan Philipov

Kaucja za butelki plastikowe. Będzie drogo i powstaną specjalne butelkomaty

2021-03-09 13:36

O tym, że zostanie ustanowiona kaucja za butelki plastikowe, mówi się od dawna, jednak teraz już wiadomo, że zostanie to wcielone w życie. Kaucja ma być dosyć wysoka, a wszystko po to, by zmotywować Polaków, do odnoszenia butelek do specjalnych butelkomatów.

O tym, że butelki plastikowe będą miały wliczoną kaucję, mówi się od jakiegoś czasu, jednak dopiero teraz pomysł wchodzi odważniej w życie. Mówi się, że kaucja ma wynosić złotówkę, jednak pojawiają się głosy, które mówią o większej kaucji za butelkę plastikową. Jak ma to wyglądać?

Wysoki stan wody w Wiśle

Butelki plastikowe będą miały kaucje i to dosyć sporą

Na łamach programu Newsroom WP, Jacek Ozdoba powiedział, że jest ogromnym entuzjastą systemu kaucyjnego:

Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić.

Podobno kaucja ma wynosić około 2 zł, co ma zmotywować Polaków do odnoszenia butelek do specjalnych butelkomatów. No i tutaj dochodzimy do ważnego tematu, jakim są kwoty za napoje. W plastikowych butelkach sprzedawane są także słodkie napoje, których ceny wzrosły przez podatek cukrowy. Wygląda na to, że ceny mogą mocno poszybować w górę. Wątpliwości budzi tez kwestia małych punktów handlowych i umieszczenia butelkomatów oraz świadomości konsumentów na temat tych urządzeń. Może być też tak, że wiele osób przerzuci się na wodę z kranu, co również nie jest dobrym rozwiązaniem.

Sonda
Przeszkadza ci wzrost cen słodkich napojów?