Haker włamał się na Profile Zaufane! Ponad 200 kont padło jego ofiarą! Czy twoje dane są bezpieczne?

i

Autor: Canva.com Zdjęcie poglądowe

Haker włamał się na Profile Zaufane! Ponad 200 kont padło jego ofiarą! Czy twoje dane są bezpieczne?

2021-08-11 10:14

Haker włamał się na Profile Zaufane! Ponad 200 kont padło jego ofiarą! Czy twoje dane są bezpieczne? Policjanci z Warszawy zatrzymali 27-latka, który włamywał się na indywidualne konta Polaków. Mężczyzna został zatrzymany w swoim domu, gdzie podczas przeszukania policjanci zabezpieczyli laptop, z którego został przeprowadzony atak hakerski. Mieszkaniec Woli Krzywieckiej włamał się do Systemu Dostawcy Tożsamości na konto co najmniej 27 użytkowników Profilu Zaufanego. Podczas przeprowadzonych czynności policjanci ustalili, że jest on również odpowiedzialny za podobny atak hakerski na konta 212 użytkowników Profilu Zaufanego, do którego doszło w dniach od 2 do 4 sierpnia!

Spis treści

  1. Haker włamał się na Profile Zaufane - co mu grozi?
  2. Haker włamał się na Profile Zaufane - czy mogłeś paść ofiarę przestępstwa?

Haker włamał się na Profile Zaufane! Ponad 200 kont padło jego ofiarą! Czy twoje dane są bezpieczne?

Stołeczni policjanci specjalizujący się w walce z cyberprzestępczością zatrzymali 27-latka, który włamał się na konto Profilu Zaufanego 239 użytkowników Systemu Dostawcy Tożsamości. Mężczyzna został zatrzymany w swoim domu w Woli Krzywieckiej na Podkarpaciu. Teraz odpowie za to, że bez uprawnienia, omijając zabezpieczenia włamał się na konto "Profilu Zaufanego " 239 osób bez ich wiedzy i zgody oraz za udostępnienie innym osobom pozyskanych nieprawnie danych do logowań na stworzonej przez siebie platformie. - czytamy na stronie Policji.

Kibice Legii Warszawa przed wielkim meczem z Dinamem Zagrzeb

Haker włamał się na Profile Zaufane - co mu grozi?

Policja informuje również o karze, jaka za ten czyn czeka 27-latka.

27-letniemu mężczyźnie został przedstawiony zarzut za to, że bez uprawnienia, omijając zabezpieczenia włamał się na konto "Profilu Zaufanego " 239 osób bez ich wiedzy i zgody oraz za udostępnienie innym osobom pozyskanych nieprawnie danych do logowań na stworzonej przez siebie platformie. Mężczyzna na wniosek Prokuratury Okręgowej w Warszawie został tymczasowo aresztowany na 2 miesiące. Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności. - czytamy.

Haker włamał się na Profile Zaufane - czy mogłeś paść ofiarę przestępstwa?

Policjanci podkreślają, że sytuacja taka nie miałaby miejsca, gdyby użytkownicy serwisów internetowych stosowali różne hasła.

Jak piszą na swojej stronie ,,W tym przypadku we wszystkich usługach były wykorzystywane te same poświadczenia. Bezpieczeństwo kont w serwisach internetowych można również poprawić, stosując weryfikację wieloskładnikową dodatkowo potwierdzającą tożsamość osoby logującej się w serwisie."

Osoby, które mogły paść ofiarą hakera zostały o tym poinformowane.

Źródło: Haker włamał się na Profile Zaufane! Ponad 200 kont padło jego ofiarą! Czy twoje dane są bezpieczne?